Ana Sayfa » Sözlük » Miyom Nedir? Miyom Ne Demektir? Anlamı, Türleri

Miyom Nedir? Miyom Ne Demektir? Anlamı, Türleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Miyom Nedir? Miyom Ne Demektir? Anlamı, Türleri” başlıklı yazımızda Miyom  nedir, Miyom ne demektir, Miyom  kelimesinin tanımı, Miyom türleri gibi Miyom hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Miyom Tanımı

Miyom, rahmin adale tabakasından çıkan selimurlara verilen addır. Rahim de mevcut olan miyomlar genelde iyi huylu tümörlerdir. Genellikle rahmin kendi dokusundan kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Bu tümörlerin çapları 1-15 cm büyüklüğündedir. Rahim ağzında miyomlar ve rahim gövdesinde gelişebilmektedirler. En çok rahmin içersinde bulunurlar. Rahimde mevcut olan bu miyomlara fibroidler, leyomiyomata, leyomiyom ve fibromiyom gibi çeşitli isimler verilebilir.

kadin_simge

Miyom Türleri

Kadının rahminde mevcut olan miyomlar kendi aralarında 3 grupta oluşmaktadır.

  • Submuköz miyomlar: genellikle rahim’in iç yüzeyinde oluşarak büyüyen miyom çeşididir. Diğer miyomların arasında en az rastlanılabilen türüdür. Az rastlanmasına rağmen en fazla kanama şikâyetleri bu miyomda görülmektedir. Bu kanamalar daha çok adet kanamasında artış olması yâda uzun sürmesi durumudur.
  • İntramural miyomlar: kadının rahim içi kaslarında yerleşmiş olan miyomlardır. Genellikle en sık rastlanılan miyom türüdür. Bu miyomlarda submuköz miyomları gibi kişide adet kanamasının fazla olmasına ve süresinin uzamasına sebep olmaktadırlar. Ayrıca kadında aşırı karın ağrıları ortaya çıkar. Kişinin rahminde büyüme sonucunda dolgunluk hisleri oluşmaktadır. Büyüyen miyomlar karın içersindeki diğer organlara bası uygulaması yapmaktadır.
  • Subseröz miyomlar: bu miyomlar genellikle rahmin dış yüzeyinde oluşan miyom türleridir. Diğer miyom çeşitleri gibi kanamalara sebep olmazlar. Yalnız kişide şiddetli karın ağrıları meydana gelmektedir. Özellikle sırtında ağrılar mevcuttur. Rahimde oluşan bu miyomlar çevre organlara aşırı baskı uygularlar

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Miyom Nedir? Miyom Ne Demektir? Anlamı, Türleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.