Ana Sayfa » Sözlük » Miyop Nedir? Miyop Ne Demektir? Anlamı

Miyop Nedir? Miyop Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Miyop Nedir? Miyop Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Miyop nedir, Miyop ne demektir, Miyop kelimesinin tanımı, Miyop kelimesinin eş anlamlısı, Miyop kelimesinin ingilizce karşılıkları, Miyop ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Miyop hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Miyop Tanımı

Miyop kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Miyop kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. sıfat, tıp (***) Nesnelerin görüntüleri ağ tabakanın ön tarafında kaldığı için uzağı iyi göremeyen (göz)
Saffet … miyop gözlerinin en sevimli gülümseyişiyle yanımıza geldi.” – H. E. Adıvar

2. Gözleri uzağı iyi göremeyen (kimse)
İnsanlar, koku duygusunun çeşitlerini ve manalarını görmekte her mahluktan daha fazla miyopturlar.” – İ. A. Gövsa

Miyop Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Miyop kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Miyop kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Miyop kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Miyop kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Miyop İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Miyop kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Miyop kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

miyop

Miyop İle İlgili Birleşik Sözler

Miyop kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 •  Miyop kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Miyop İngilizcesi

Miyop kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 • Miyop – myopic

Miyop Hakkında Detaylı Bilgi

Miyopi bir göz kusurudur. Miyop bir gözün ön arka çapı kırma gücüne göre daha uzundur, bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır. Miyoplarda, gözün kırıcı bileşenleri gözün ön-arka çapına göre fazla güçlüdür, veya gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler. Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler. Miyopluk kalıtsaldır. Akrabalardan birbirlerine geçebilir.

Miyop Bulgular

Miyopi kendini genellikle okul çağlarında belli eder, miyopi yetişkinlik dönemine kadar bir miktar artış gösterebilir. Genellikle çoçukların net görmediklerine ilişkin bir yakınmaları yoktur, daha çok sınıfta tahtayı göremediklerinde fark edilirler. Miyopi ergenlikten sonra genellikle fazla değişmez, ancak dejeneratif miyopi denilen durumda miyopi erişkin yaşamda da artmaya devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Miyop Tedavisi

Miyopinin düzeltilmesinde kalın kenarlı –içbükey(konkav)- mercekler kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar. Bu amaçla kontakt lensler de kullanılabilir. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir.Tedavisi ise, Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomi (photorefractive keratectomy, PRK) ve lazer eşlikli in situ keratomileusis (Laser Assisted In Situ Keratomileusis, LASIK) son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Miyop, Miyopisi olan kişi. Bu kişiler, yakını net görebilirler ancak uzakta net göremezler. Uzakta net görebilmeleri için, kalın kenarlı -içbükeymercekler kullanmaları gerekir.

Miyop Dereceleri

Miyopu derecelerine göre sınıflandıralım:

 • Düşük miyop, -4.30 ve daha az miyoplarda.
 • Orta miyop, Bu tür miyopta, -55.30 ila -54.00 arasındaki miyoplarda. Bu orta derece miyopda, daha çok renk dağılımı semptomları veya glokom olasılığı vardır.
 • Yüksek miyop, Bu tür de -6.00 ve daha yukarısıdır. Bu tiplerde, yüzen cisimler, gölgeye benzeyen şekiller ki (onlar ayrı ayrı gözükür) veya kümeler halinde görüş alanında gözükürler. Yaklaşık olarak, miyopların %30’unun yüksek miyop hastası olduğu bilinmektedir.

Miyop Başlama Yaşı

Miyopluğun bazı dönemlerde başlama yaşı:

 • Doğuştan miyopluk, çocuk miyopu olarak bilinir.Doğum da başlar, çocukluğa kadar devam eder.
 • Gençlik miyopu, 20’li yaşlarda ortaya çıkar.
 • Okul çağı miyopu, Çocukluk esnasında, özellikle okul çağı yıllarında ortaya çıkar. Bu şekil miyopta, göz çalışma esnasında yakına bakmaktan yorulur.
 • Yetişkinlikte miyop
 • Erken yetişkinlikte, 20 ila 40 yaşları arasında başlar.
 • Geç yetişkinlikte, 40 yaş sonrasında görülür.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Miyop Nedir? Miyop Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.