Ana Sayfa » Sağlık » Narsist Nedir? Narsist İnsan Çevresine Zarar Verir mi? Narsist Özellikleri, Belirtileri ve Tedavisi

Narsist Nedir? Narsist İnsan Çevresine Zarar Verir mi? Narsist Özellikleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Narsist Nedir? Narsist Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Narsist  nedir, Narsist ne demektir, Narsist  kelimesinin tanımı, Narsist kelimesinin eş anlamlısı, Narsist kelimesinin ingilizce karşılıkları, Narsist ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Narsist hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Narsist Tanımı

Narsist kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Narsist kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

sıfat, ruh bilimi Özsever

Narsist Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Narsist kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Narsist – özsever

Narsist  kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Narsist  kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Narsist nedir

Narsist İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Narsist kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Narsist kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Narsist İle İlgili Birleşik Sözler

Narsist kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

narsist kompleksi

Narsist İngilizcesi

Narsist  kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 • Narsist  – narcissist

Narsist Hakkında Detaylı Bilgi

Narsist kelimesi, narsistik kişilik bozukluğu olan kişileri nitelemeye yarayan sıfat olarak kullanılmaktadır. Halk arasında kendini beğenmiş kişilere kullanılan terim olarakta bilinmektedir. Narsist kişiler her zaman, tüm ilgiyi kendi üzerlerine çekmeye çalışırlar, sürekli her konuda kendi laflarının geçmesini isterler. Narsist kişilerin her zaman amacı en mükemmele ulaşmak, toplumda parmakla gösterilen nadide insanlardan olmaktır. Narsistler kendilerini her zaman büyük bir özveriyle en ufak ayrıntısına kadar mükemmele ulaştırmak için çalışır.

Narsist hastalığı

 

Bu şekilde sadece ilgiyi kendi üzerinde toplayan narsistler başka insanları görmezler, onların haklarına saygılı olmazlar. Kısaca iş birliği gerektiren işlerden her zaman kaçınırlar. İş birliği yapamazlar. Narsistler başkalarının hak ve gereksinimlerini göz önüne almadan kendilerini öne çıkarmaya ve her şeyi istedikleri gibi yönlendirmek için baskalarından yararlanmaya çalışırlar. Gerçek dışı güç, para, başarı, güzellik ya da ideal aşk fantazileri geliştirirler. Hiç bir zaman doymazlar. Bunun sonucunda kendine önem verme duygusunun yerini depresyon ve değersizlik duyguları alır. Çünkü sergiledikleri bu üstünlük tavırları derin bir güvensizliği gizler. Narsist insanlar eğer bir şeye ulaşmak isterlerse o şey uğruna başkalarınının haklarını hiçe sayabilirler. Çünkü narsist insanların istekleri her şeyden öndedir. Narsistlerin bir diğer özelliği de şöhret ve para uğruna herşey yapabilmeleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Narsistlerin Özellikleri

 • Egoist insanlardır. Dünyada sadece kendilerinin olduklarına inanırlar.
 • Kendilerini başkalarının yerine koyamazlar. Empati yapma özelliğine sahip değillerdir.
 • Şöhret, para ve toplumda üst düzey bir yerde olma gibi hayalleri vardır.
 • Başarılı insanlara karşı kin beslemek ve nefret duymak.
 • Eleştiriye açık olmama durumu.
 • Eksiksiz yaratıldığını, mükemmel olduğunu düşünmesi.

Narsist Belirtileri

 • Kritize edilmeye karşı öfke, utanç ve aşağılanma hissi duyar.
 • Kendi çıkarları için başkalarını kullanır.
 • Sadece kendini düşünmek.
 • Yeteneklerini ve başarılarını abartır.
 • Başarı, güç, güzellik, zeka yada ideal aşk ile ilgili fantaziler kurar.
 • Başkalarının kendisine farklı davranması gerektiğine dair beklentiler.
 • Sürekli insanların dikkatinin ve beğenisinin üzerinde olmasını beklemek.
 • Başkalarını kıskanmak ve haset etmek.
 • Aşırı gurur ve mükemmel olduklarına dair inanç.
 • Suçunu kabul etmez yada eleştiriyi kaldıramaz.
 • Fedakarlık yada iyilik yapmaz ama gösteriş amacı ile küçük davranışlarda bulunabilir.
 • Empati yapamaz.
 • Herşeye hakkı olduğuna inanır.
 • Yüzeysellik.
 • Sürekli şöhret, zenginlik ve başarı hayalleri kurar.
 • Dikkat çekmek, ilgi odağı olmak ve övülmek arzusu.

Narsist Davranışların Neye Bağlıdır?

Narsisist kişiliğin altında, paradoksal olarak, derin bir kendine güvensizlik yatar. Nitekim bu kişiler çok alıngan, eleştiriye oldukça tahammülsüz insanlardır. Şuuraltı bu kendine güvensizliği bir nevi bastırarak kendini aşırı beğenen insanı üretir. Narsisistler ayrıca empati kuramayan, başkalarının duygularını anlayamayan kişilerdir. Kendine güvensizlikle başkalarını anlayamama birleşince, narsisistik kişilik gelişir. Narsisistler övgüyle beslendikleri için, çok çalışırlar. Dolayısıyla hayatta başarı kazanma, iyi bir yere gelme ihtimalleri yüksektir. Başarı, kendini beğenmişliklerini iyice besler, böylece narsisistin yakın çevresiyle ilişkisi iyice bozulur. Parlak bir statüsü olan, ama yalnız bir insan vardır tepelerde bir yerde. Çalışkan olmayan, başarı kazanamayan narsisistlerin de hayatları kötüdür, çünkü çok ihtiyaç duydukları övgüyü bir türlü elde edemezler.

Narsist İnsanlar Çevresine Zarar Verirler mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Önemli özelliklerinden biri empati eksikliğidir. Başkalarının duygularını anlayamazlar. Zaten başkalarını önemsemezler. Başkaları, ancak kendilerini övmek, onaylamak için vardır. Bu yüzden yakın ilişkileri; evlilik ve yakın dostlukları sürdüremezler. Fedakarlığı hep başkalarından beklerler, çünkü onlar uğruna her türlü fedakarlığın yapılacağı insanlardır. Vermezler, alırlar. Aşkta bile, beğenilmek için vardırlar. Başkalarının hakkını çiğnemekten çekinmezler, hatta hak çiğnediklerinin farkına bile varmazlar, zaten her şeyin kendi hakları olduğuna inanırlar. Çıkarcıdırlar.

Narsist Tedavisi

Narsistik kişiler genelde psikoloğa yada psikiyatriste kişilik problemleri dışında başka sorunlar için gelirler. Genelde başka insanlar ile yaşadıkları problemleri kendi davranışlarının bir sonucu olarak düşünmezler aksine dış etkenlerin yada o insanların hataları sonucu olduğuna inanırlar. Bu kişiler çoğunlukla duygusal problemlere tahammül edemezler ve depresyon yaşadıklarında terapiye gelirler. Çoğunlukla gerçekler ile hayalleri arasında fark olduğunu gördüklerinde yada mükemmel olduklarına dair inançlarını sarsacak bir kriz yaşadıklarında (eşlerinin terketmesi, iş kaybı gibi) depresyona girerler.

Terapiye girmek genelde bu kişiler için zor olabilir çünkü yardıma ihtiyaçları olduğu fikri onlar için aşağılayıcı bir olaydır. Fakat ciddi bir kriz yaşıyorlarsa, kendilerine olan güvenlerini kazanmak, mükemmel oldukları inancına ve fantazilerine yeniden kavuşmak için tedaviye gelebilirler. Kendileri hakkındaki düşünceleri, geçmişleri, şu anki durumları ve tedavinin ne için gerektiği konusunda ki fikirleri itibarlarını yükseltme arzusu ile çarpıtılmıştır. Dolayısıyla gerçeklere dayalı yorumları redderler ve yeterince egoları beslenmezse terapiyi bırakabilirler. Dolayısıyla belli bir ölçüye kadar kişinin gururunun okşanması tedavinin devamını sağlamak açısından önemli olabilir. Psikoterapi başkaları ile ilişkilerinde daha pozitif ve faydalı şekillerde davranmayı öğrenmesi, kendisi ve başkaları hakkında daha gerçekçi düşünceler geliştirmesi açısından faydalı olabilir, fakat doktorun hasta ile oldukça dengeli bir iletişim geliştirmesi çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Narsist Nedir? Narsist İnsan Çevresine Zarar Verir mi? Narsist Özellikleri, Belirtileri ve Tedavisi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.