Ana Sayfa » Sözlük » NFC Nedir? NFC Ne Demektir? NFC Kelime Anlamı ve Teknolojileri

NFC Nedir? NFC Ne Demektir? NFC Kelime Anlamı ve Teknolojileri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “NFC Nedir? NFC Ne Demektir? NFC Kelime Anlamı ve Teknolojileri” başlıklı yazımızda NFC nedir, NFC ne demektir, NFC kelimesinin tanımı, NFC teknolojisi, NFC tarihçesi gibi NFC hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

NFC Tanımı

NFC yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi temelde, NFC standartlarına uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar.

NFC Tarihi

2002 yılının sonlarında Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş ve ISO/IEC tarafından 8 Aralık 2003 tarihinde standart olarak kabul edilmiştir. 18 Mart2004 tarihinde Nokia, Sony ve NXP tarafından NFC Forum, NFC teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulmuştur.

NFC’ye Benzer Teknolojiler

Benzer kablosuz iletişim teknolojileri IrDA, Bluetooth, WiFi, ZigBee’den çok daha kısa mesafeli (2-4 santimetre kadar) bir menzile sahip olan teknoloji, Bluetooth ve WiFi gibi nispeten yeni iletişim teknolojilerinden daha düşük bir bant genişliği sunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

nfc

NFC Kullanıcı Odağı

Bant genişliği ve menzilin darlığının temel nedeni kullanıcı tecrübesini iyileştirmektir. Zîrâ NFC teknolojisi, cihazların birbirlerine dokunacak kadar yaklaştıkları zaman etkin olmakta, ve cihazların birbirleri ile konuşabilmelerini ancak bu şartlar altında sağlamaktadır. Bu durum cihaz sahipleri için psikolojik rahatlık, kullanım kolaylığı ve de güvenlik sağlamaktadır.

Standartlar

Şu anda NFC ile ilgili Dünya çapında kabul edilmiş iki standart bulunmaktadır:

  • ISO/IEC 18092/ECMA-340 : Near Field Communication Interface and Protocol-1 (NFCIP-1)
  • ISO/IEC 21481/ECMA-352 : Near Field Communication Interface and Protocol-2 (NFCIP-2)
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"NFC Nedir? NFC Ne Demektir? NFC Kelime Anlamı ve Teknolojileri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.