Ana Sayfa » Sözlük » Plato Nedir? Plato Ne Demektir? Anlamı

Plato Nedir? Plato Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Plato Nedir? Plato Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Plato nedir, Plato ne demektir, Plato kelimesinin tanımı, Plato kelimesinin eş anlamlısı, Plato kelimesinin ingilizce karşılıkları, Plato ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Plato hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Plato Tanımı

Plato kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Plato kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim, coğrafya Yayla

2. sinema, TV (***) Dekorun kurulduğu yer

Plato Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Plato kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Plato – yayla

Plato kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Plato kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Plato İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Plato kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Plato kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Plato İle İlgili Birleşik Sözler

Plato kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Plato kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Plato İngilizcesi

Plato kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Plato – plateau, tableland

Plato Hakkında Detaylı Bilgi

Yayla (plâto), yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış yüksekte kalan düz arazi şeklidir. Yükseklikleri beş yüz metreden birkaç bin metreye kadar çıkabilir. Örneğin Türkiye’deki Erzurum-Kars yaylasının yüksekliği 2000 metre civarında (1800 m) olmasına rağmen Orta Asya’da bulunan Pamir Yaylasının yüksekliği 4000 m civarındadır.

plato-yayla

Dünyada en geniş ve yüksek plato Tibet Platosu’dur. Dünyanın çatısı (roof of the world) olarak isimlendirilir. Tibet Platosu 2,5 milyon km karelik bir alanı kapsar (Fransa veya Teksas’ın dört kat büyüklüğündedir) ve deniz seviyesinden ortalama yüksekliği yaklaşık 16.400 ayak (feet) (5.000 mt) dir. Yükseklikleri 26.248 ayak(feet) (8.000 mt) den daha fazla olan 14 dağ ve yükseklikleri 22.967 ayak (feet) (7.000 mt) dan daha fazla olan yüzlerce dağ içermektedir. Yarlung Zangbo nehri plato içinde karşıdan karşıya akmakta ve Dünya’da en derin kanyon olan Yarlung Zangbo Grand Canyon unu kesmektedir. Plato jeolijik aktifitelerini günümüzde hala sürdürmekte ve her yıl ortalama olarak 0,04 inç (0,1 santimetre) yükseklik kazanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaylayı parçalayarak bir ağ gibi saran akarsu vadileri arasında kalan düz veya az eğimli yayla parçaları, vadilerin derinleşerek ve yayılarak genişlemesiyle daralır ve yayla dağlık-tepelik bir şekil alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaylaların meydana gelişleri değişik şekillerde olur. Bazı yaylalar, volkanlardan püsküren lavların meydana getirdiği tabakaların akarsular tarafından yarılmasıyla ortaya çıkar. Bu tip yaylalara Kuzey Amerika’da rastlanır. Diğer bir şekil ise aşınma neticesinde deniz seviyesine kadar alçalan düzlüklerin jeolojik hareketlerle tekrar yükselerek akarsular tarafından yarılmasıdır. Bazıları ise dağlar arasında meydana gelmiş olan geniş yatay düzlüklerin yine akarsu vadilerince yarılarak parçalanmasıyla ortaya çıkar.

Yayla, coğrafik bir yüzey şekli olması yanında Türkiye’de değişik manalarda da kullanılır. Yazın hayvan otlatmak için çıkılan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki yüksek, düz, otluk yerlere yayla dendiği gibi; dinlenme, tatil yapma gayesiyle çıkılan yüksek yerlere, hatta şehir gibi yerleşim yerlerindeki yüksek kısımlarda bulunan mahallelere bile yayla adı verilir. Şehir ve köylere göre daha serin ve yağışlı olan bu tip yaylalar hayvancılığın gelişmesinde büyük fayda sağladığı gibi, bu yerlerde yaşayan ahaliye ekonomik destek de sağlar. Memleketimizde sayılamayacak kadar çok olan bu yaylaların dinlenme, turizm gayesiyle kullanılan ve mahalle niteliğinde olanları turizm tatil köyleri haline gelmekte hatta geçici yerleşim yeri olmaktan çıkıp daimi yerleşim yerleri olmaktadır.

Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde yaylalara rastlamak mümkündür; Giresun-Akçalı köyü Tarsus-Namrun, Ardahan-Bülbülen, Posof-Urama Yaylası, İskenderun-Soğukoluk ve Belen,Kemaliye-Sarıçiçek ve Munzur, Artvin-Kafkasör-Kutul Yaylası, Ordu-Çambaşı, Kaş-Gömbe, Mersin-Fındıklıpınar, Kadirli-Maksutoğlu, Cardak, Gürlevik Muğla-Karabağ, Giresun-Kümbet,Gümüşhane-Kadırga, Konya-Yalıhüyük-Gölcük Yaylası, meşhur yaylalardan bazılarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Plato Nedir? Plato Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.