Ana Sayfa » Sözlük » Prezervatif Nedir? Prezervatif Ne Demektir? Anlamı

Prezervatif Nedir? Prezervatif Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Prezervatif Nedir? Prezervatif Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Prezervatif nedir, Prezervatif ne demektir, Prezervatif kelimesinin tanımı, Prezervatif kelimesinin eş anlamlısı, Prezervatif kelimesinin ingilizce karşılıkları, Prezervatif ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Prezervatif hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Prezervatif Tanımı

Prezervatif kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Prezervatif kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar

isim Cinsel ilişkiyle geçebilecek hastalıklardan korunmak veya kadının hamile kalmasını önlemek için erkeklerin kullandığı ince, saydam bir tür kılıf, kondom, kaput (I)

Sponsorlu Bağlantılar

Prezervatif Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Prezervatif kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Prezervatif kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Prezervatif kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Prezervatif kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Prezervatif İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Prezervatif kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Prezervatif kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

soru-işareti

Prezervatif İle İlgili Birleşik Sözler

Prezervatif kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Prezervatif kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Prezervatif İngilizcesi

Prezervatif kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Prezervatif – condom

Prezervatif Hakkında Detaylı Bilgi

Prezervatif veya kondom, gebelik, belsoğukluğu, frengi ya da AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek amacıyla en çok cinsel ilişki sırasında kullanılan bir tür bariyer doğum kontrolüdür. Bir erkeğin sertleşmiş penisine takılır ve boşalmış meninin fiziksel bir şekilde cinsel partnerin vücuduna girmesini engeller. Prezervatiflerin su geçirmezliği, esnekliği ve dayanıklılığından dolayı bir sürü diğer ikincil işlemde de kullanılır. Bunların arasında kısırlık tedavisinde kullanmak amacıyla meni toplamak ya da su geçirmez mikrofon oluşturmak veya tüfek namluların tıkanmalarını önlemek gibi cinsel olmayan işlemleride vardır.

Prezervatifin Terim Anlamı

Modern çağda prezervatifler çoğunlukla lastikten yapılır, fakat bazıları poliüretan, kauçuk ya da kuzu bağırsağı gibi diğer maddelerden yapılır. En çok poliüretandan üretilen kadın prezervatifleri de mevcuttur. Bir doğum kontrolü metodu olarak erkek prezervatifin avantajları ucuzluğu, basit kullanımı, az sayıda yan etkisi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamasıdır. Uygun bilgiler ve doğru uygulama teknikleri ile ve her cinsel ilişkide kullanılır ise, partnerleri erkek prezervatifi kullanan kadınlar senede %2 gebelik oranı tecrübe etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Prezervatifin Tarihi

Prezervatifler 400 seneden beri kullanılmaktadır. 19. yüzyıldan beri dünyanın en yaygın kontrasepsiyon metodlarından biri olmuştur. Çağdaş zamanlarda yaygın kabul görmesine rağmen prezervatifler, esasen cinsel eğitim sınıflarında oynamayı gerektikleri rol ile ilgili ihtilaf oluşturmuşlardır ve dünyada yaklaşık 46 milyon çiftin düzenli olarak kondom kullandığı tahmin edilmektedir ve bu çiftlerin büyük bir kısmı gelişmiş ülkelerde yaşamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Penise takılan mekanik bariyerlerle ilgili ilk bilgiler M.Ö. 1350 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemde Mısır’da erkeklerin süs amaçlı penis bariyerler taktıkları bilinmektedir. M.S. 1654 yılında ünlü İtalyan bilgini Fallopius ketenden yapılmış bir kılıf tanımladı. Daha sonraları hayvan barsağından yapılan bu kılıflara 18. yüzyılda “kondom” adı verildi. 1800’lü yılların ikinci yarısından sonra ise sentetik maddelerden ya da kauçuktan yapılmaya başlandı ve giderek yaygınlaştı. 1930 yılından bu yana yapımında Latex kullanılmaktadır.

XX. yüzyıl

Her ne kadar prezervatifin yapımı ve kullanımı kolaylaşsa da 20. yüzyıl ortalarına kadar kullanımı yasak olan ve yalnızca sağlık sektöründe kullanılan bir ürün idi. Mesela İrlanda’da 1990’lı yılların başına kadar kontrol altında tutulmaya devam edilmiştir. Birinci dünya savaşında askerlere standart giyecekleriyle birlikte verilmekteydi. Alman, Fransız ve İngiliz orduları askerlerine prezervatifleri bizzat kendisi dağıtıyordu. Hatta Amerikan ordusunda prezervtif dağıtılmadığı için çeşitli hastalıkların görüldüğü bilinmektedir.

Prezervatif Nasıl Kullanılır

Erkek prezervatifleri genellikle bir folyo ambalajın içinde, dürülü şekilde paketlenir. Penisin ucuna koymak, sonra penisin üzerine açarak yerleştirmek için tasarlanmıştır. Prezervatifin ucunda meninin toplaması için yer bırakmak önemli; yoksa meni prezervatifin içinden dışarıya itilebilir. Kullanımdan sonra prezervatifin düğümlenmesi ya da bir mendil ile sarılması, sonra çöpe atılması tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Prezervatif Nedir? Prezervatif Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.