Ana Sayfa » Genel Kültür » Saksafon Nedir? Ağızlık Nedir? Kamış Nedir? Saksafon Yapısı ve Çeşitleri

Saksafon Nedir? Ağızlık Nedir? Kamış Nedir? Saksafon Yapısı ve Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Saksafon Nedir? Ağızlık Nedir? Kamış Nedir? Saksafon Yapısı ve Çeşitleri” başlıklı yazımızda Saksafon nedir, Saksafon ne demektir, Saksafon kelimesinin tanımı, Saksafon kelimesinin eş anlamlısı, Saksafon kelimesinin ingilizce karşılıkları, Saksafon ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Saksafon hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Saksafon Tanımı

Saksafon kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Saksafon kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, müzik Genellikle pirinçten yapılmış, metal tuşlara basılarak çalınan, çoğunlukla bandolarda ve caz topluluklarında kullanılan bir tür üflemeli çalgı
Saksafoncu, saksafonun borusunu havalara kaldırarak sololar yapıyordu.” – Ç. Altan

Saksafon Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Saksafon kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Saksafon kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Saksafon kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Saksafon kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Saksafon

Saksafon İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Saksafon kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Saksafon kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Saksafon İle İlgili Birleşik Sözler

Saksafon kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Saksafon kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Saksafon İngilizcesi

Saksafon kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  • Saksafon – Saxophone

Saksafon Hakkında Detaylı Bilgi

Saksofon olarak da adlandırılan Saksafon bir müzik aletidir. Saksafon imal edilirken kullanılan malzeme pirinçtir. Şekli genellikle koni ve “S”dir. Saksafondan ses ağızdaki kamış aracılığı ile çıkar. Saksafonun mucidi Adolphe Sax isimli bir müzik aleti yapımcısıdır. Dolayısıyla saksafonu ilk çalan kişidir.

Saksafonun kullanıldığı müzik türleri;

  • Pop müziği
  • Caz müziği
  • Klasik batı müziği
  • Ordu müziği

Saksafonun Tarihi

Saksofon, 1840’ların başında Paris’de yaşayan Belçika’lı müzik aygıtları yapımcısı ve klarnetçi Antoine-Joseph ‘Adolphe’ Sax tarafından tasarlandı. ‘’Saksofon’’ adı da “sax’ın sesi” anlamını taşır. Sax’ın 1846’da patentini aldığı konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olası olanı, ophicleide çalgısına klarnet ağızlığı eklenmesiyle ortaya çıktığıdır. Gerçekten de sax, babasının klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasında yıllarca çalışmıştır. Sax’ın 1846’da aldığı patentten sonraki yirmi yıl boyunca, saksofon yalnızca Sax’ın fabrikasınca üretildi. 1866’de, patent süresinin bitiminden sonra saksofonda öteki üreticilerce birçok değişiklik yapıldı.

Saksafonun Yapısı

Saksofon klarnete benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksofon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır. Saksofonlar çoğunlukla pirinçten yapılıp, üzerlerine saydam vernik, altın ya da gümüş ile kaplama yapılır. Vernik ya da öteki kaplamalar pirincin paslanmasını önlediği gibi, ses niteliğinin artmasını ve çalgının görüntüsünün ilgi çekici olmasını sağlarlar. Değişik dönemlerde, saksofon yapımında plastik ve tahta gibi değişik gereçler de denenmiştir. 1930 öncesinde saksofonların verniklenmeden ya da kaplama yapılmadan satışa sunulmaları yaygındı. 1960’lara dek ise, bazi saksofonlar ucuz olmaları bakımından gümüşle değil, nikelle kaplanırdı.

Saksofon Çeşitleri Nelerdir?

Saksofon topluluğunun, en büyüğünden en küçüğüne on üyesi; kontrabas, bas, bariton, tenor, C-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, sopranino saksofon olarak sayılabilir. Soprano, Alto, Tenor ile Bariton saksofonlar en çok kullanılan saksofonlardır. Bazı orkestralarda arada sırada Bas saksofonun da kullanıldığı olur. saksofon çalmaya yeni başlayanlar genellikle alto saksofondan başlayıp, deneyim kazandıktan sonra tenor ya da bariton ile çalmayı sürdürürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Saksafon türleri

Sponsorlu Bağlantılar

Alto saksofon özellikle klasik batı müziği alanında tutulur. Çalması daha zor olan soprano ise 1960’lardan sonra caz müziğinde belli ölçüde yaygınlaşmıstır. Bas, sopranino ya da kontrabas saksofonlar günümüzde üretilse de, büyük saksofon orkestraları dışında ender olarak kullanılırlar ve daha çok özel ilgi duyanlara seslenirler.

Saksafon Parçaları

Ağızlık Nedir?

Ağızlıklar kauçuk, plastik ya da metal gibi değişik gereçlerden yapılırlar. Ender olarak da tahta ve cam olanları da bulunur. Bazıları, metal ağızlıkların yaygın olan plastik ağızlıklara göre daha “canlı” ses çıkardığı, ötekilerse de ses tonundaki değişikliklerin ağızlıkta kullanılan gereçten değil, biçiminden geldiği kanısındadırlar. İçleri içbükey olarak oyulmuş ağızlıklar Adolphe Sax’ın özgün tasarımına daha yakın olup, daha yumuşak tonlarda ses çıkardıkları için klasik batı müziği saksofoncularınca yeğlenirler.

Kamış Nedir?

Klarnet gibi saksofon da ses çıkarmak için tek kamış kullanır. saksofon kamışları klarnettekilere oranla daha geniş olurlar. Değişik saksofon çeşitleri (alto, tenor, vb) değişik boyutlarda kamışlar kullanırlar. Her çalgıcı kendi biçemine uygun kamışı birçok üreticinin ürünleri arasından seçebilir. Kamışların ses gücü, 1 ile 6 arasindaki sayılarca ölçülendirilmiştir. Yine değişik üreticilerin tıpkı ölçülendirmeyi kullandıklarını söylemek güçtür. Örneğin Rico’nun 3 sayili kamışı Vandoren’in 3 sayılı kamışına oranla çok daha yumuşaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Saksafon Nedir? Ağızlık Nedir? Kamış Nedir? Saksafon Yapısı ve Çeşitleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.