Ana Sayfa » Sözlük » Ses (Gürültü) Kirliliği Nedir? Ses Kirliliği Ne Demektir? Anlamı

Ses (Gürültü) Kirliliği Nedir? Ses Kirliliği Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Ses (Gürültü) Kirliliği Nedir? Ses (Gürültü) Kirliliği Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Ses (Gürültü) Kirliliği nedir, Ses (Gürültü) Kirliliği ne demektir, Ses (Gürültü) Kirliliği kelimesinin tanımı, Ses (Gürültü) Kirliliğinin Nedenleri ve Ses Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri gibi Ses (Gürültü) Kirliliği hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Ses (Gürültü) Kirliliği Tanımı

Gürültü kirliliği veya diğer adıyla ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses kirliliği

Dünya çapında en yaygın gürültü türü ulaşım sistemlerinden kaynaklanır. Motorlu araçların yanı sıra uçak ve demiryolu araçlarının yarattığı gürültü de önemli bir yer tutar. Şehir planlamacılığında yanlışlar yapılması sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine bitişmesine neden olabilir ve sonuç olarak sanayi alanının yarattığı gürültü kirliliği komşu yerleşim birimlerinde yaşayanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Gürültü kirliliği yaratan diğer etmenler arasında özellikle istirahat saatlerinde yayılan araba alarmları, acil durum sirenleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev âletlerinin gürültüleri, fabrika-makine sesleri, yapım ve onarım çalışmaları, ses çıkaran hayvanlar, ses sistemleri, hoparlörler, maç, eğlence, dini-sosyal faaliyetler sayılabilir.

Ses Kirliliğine Yol Açan Nedenler Nelerdir?

1- Sanayileşme

2- Plansız kentleşme

3- Hızlı nüfus artışı

4- Ekonomik yetersizlikler

5- Taşıt sayısının artması

Ses Kirliliğinin Etkileri Nelerdir?

1- Fizyolojik etkiler: Ses kirliliği geçici ya da sürekli işitme kaybına, yüksek tansiyona, solunum ve dolaşım bozukluğuna yol açar.

2- Psikolojik etkiler: Zihinsel etkinliğin azalmasına, strese,uyku düzeninin bozulmasına, sinirliliğe, dikkatin dağılmasına, iş veriminin düşmesine neden olur.

3- İş yapabilme yeteneğine etkileri: Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği, iş veriminin düşmesi, kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.

İnsan Sağlığına Etkileri

Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, gürültü olarak adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Ses (Gürültü) Kirliliği Nedir? Ses Kirliliği Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.