Ana Sayfa » Sözlük » Simetri Nedir? Simetri Ne Demektir? Anlamı

Simetri Nedir? Simetri Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Simetri Nedir? Simetri Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Simetri nedir, Simetri ne demektir, Simetri kelimesinin tanımı, Simetri kelimesinin eş anlamlısı, Simetri kelimesinin ingilizce karşılıkları, Simetri ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Simetri hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Simetri Tanımı

Simetri kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Simetri kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, matematik Bakışım

Simetri Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Simetri kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Simetri – Bakışım

Simetri kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Simetri kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Simetri İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Simetri kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Simetri kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Simetri İle İlgili Birleşik Sözler

Simetri kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar
  •  Simetri kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Simetri İngilizcesi

Simetri kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Simetri – symmetry
Sponsorlu Bağlantılar

simetri

Simetri Hakkında Detaylı Bilgi

Simetri, ilki belirsiz bir mükemmellik veya güzelliği yansıtan bir muntazamlık veya estetik olarak hoşa giden bir orantılılık ve denge duygusu olarak; ikincisi kesin ve iyi tanımlanmış biçemsel sistemin kurallarına (geometri, fizik vb.) göre gösterilebilen veya ispat edilebilen bir denge ve orantılılık kavramı veya “kendine benzeşme örneği”‘ olarak iki şekilde tanımlanır. Sıkışma mükemmelliğine ve tabii düzenine izafe eden biçim tanımlı geometrik ölçüsüne denir. Simetrinin hassas tanımının değişik ölçüleri ve işlemsel tanımları vardır. Örnek olarak simetri değişik şekillerde gözlemlenebilir: Geçen zamana nazaran, bir hacimsel ilişkiye istinaden, ölçeklendirme, döndürme ve aynalama gibi geometrik dönüşümler vasıtasıyla, diğer işlevsel fonksiyonlar vasıtasıyla (düzenli bir desen ile kaplı yer döşemesi, vb), soyut nesnelerin durumu olarak bilimsel modeller, dil, müzik, ve hatta bilginin kendisi. Simetrik nesneler, bir kişi, kristal, desenli örtü, yer döşemesi veya molekül, ve hatta soyut bir nesne gibi bir özdek(madde) olabilir. Simetri üç farklı görüş açısında değerlendirilir. İlki, simetrilerin tanımlandığı ve tam olarak kategorize edildiği matematik’dir.

İkinci görüş simetriyi bilimeve teknolojiye göre tanımlar. Matematikte bir nesnenin simetrik olması için verilen bir matematiksel işleve tabi tutulduğunda bu işlemin nesneyi ve görünüşünü değiştirmemesi gerekir. Verilen bir dizi matematik işleve tabi tutulduğunda birinden diğeri elde edilebiliyorsa (veya tersi) iki nesne birbirine göre simetriktir. Simetriler aralarında insanların ve diğer canlıların da bulunduğu yaşayan organizmalarda da görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Simetri Nedir? Simetri Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.