Ana Sayfa » Sözlük » Takva Nedir? Takva Ne Demektir? Anlamı

Takva Nedir? Takva Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Takva Nedir? Takva Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Takva nedir, Takva ne demektir, Takva kelimesinin tanımı, Takva kelimesinin eş anlamlısı, Takva kelimesinin ingilizce karşılıkları, Takva ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Takva hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Takva Tanımı

Takva kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Takva kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim, din b. (***) Allah’tan korkma

2. Dinin yasak ettiği şeylerden sakınıp buyurduklarını yerine getirme, züht

Takva Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Takva kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Takva – züht

Takva kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Takva kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Takva İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Takva kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Takva kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Takva İle İlgili Birleşik Sözler

Takva kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Takva kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Takva İngilizcesi

Takva kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Takva – taqwa

Takva Hakkında Detaylı Bilgi

Takva, (Arapça: at-taqwá) Bir Kur’an terimi olan ‘El Takva’ kelimesi ‘kendilik bilinci’ anlamında kullanılmıştır. Bireyin Allah ile olan kişilik bilinci ve farkındalığının yol ve yöntemlerini Allah, Kur’an ayetleriyle detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklamış olduğunu belirtiyor. Yeryüzünü en güzel bir şekilde var eden ve yaşamaya elverişli hale getiren Allah, insanı sonsuza dek var olma yolulunda kendinin farkında olmaya ve bu bilinç ile ebedi hayatta unutulmaktan, yani cehennem ateşinden korunmaya Kur’an ayetleriyle yol göstermektedir. Sonsuz rahmet ve şefkat dolu olan Allah, kullarını pişmanlık ateşindne korumak için insanı ateşten korunmaya ve bu dünya hayatından sonra bizzat Kendisine kavuşulan gerçek ve sonsuz bir hayata, yani cennete çağırmaktadır.

Bu bağlamda Takva kelimesi, aynı zamanda Allah’a ve O’nun yarattıklarına karşı saygı, sevgi ve şükür duyarak varlık bilincinde olmak anlamını ifade eder. Arapça “Vikaye” kökünden türemiştir. ‘İttika’ kelimesi kendini korumak, kendi duygu, davranış ve düşüncelerinin farkında ve bilincinde olmak demektir. Bu kelime morfolojik olarak aynı zamanda bir şeyi muhafaza etmek, bir şeyi ıslah edip düzene koymak gibi anlamlara gelir. Muttakîn sıfatı Kur’an’da, her an Allah ile birlikte olduğunun bilincinde olup kendilik bilincinde olanlara verilen bir sıfattır.

takva

Takva kelimesi Kur’an’da farklı kelime kalıplarıyla pek çok yerde geçmektedir:

Ey iman edenler, kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun.

O’na gönülden yönelmiş kişiler olarak ve O’nun bilincinde olarak buluşmaya gelin (namaz kılın) ve Allah’a ait olan isim ve sıfatları başkasına veya başka bir şeye vermeyin (müşriklerden olmayın).

Takva ile ilgili yorumlar

Takvada ilk akla gelen, haramları terktir. Bunu, mekruhlardan sakınma takip eder. Mekruh, çirkin bulunan, hoş karşılanmayan fiil, söz ve hâllere denir. Bunların terk edilmeleri de takvadandır. Daha sonra şüpheliler karşımıza çıkar. Bunların da mekruhlar gibi haramla bir başka komşulukları vardır. Hakkında kesin bir hüküm olmayan işlerde, takvaya uygun olanı, haram olma ihtimalini gözeterek o fiilleri terk etmektir. Sonra mübah ve helâl olanlar gelir. Bunlardan yeteri kadar istifade edip israftan sakınmak da takvadandır.

Allah Resûlü (asm.) “Helâl belli, haram da bellidir. Fakat bu ikisinin arasında şüpheli şeyler vardır.” diye başlayan bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur:“Nasıl bir çoban, koruluğun kenarında koyun otlattığında, koyunlarının her an koruluğa girme ihtimali varsa, şüpheli şeylerden korunmayanın da harama düşme ihtimali öylece vardır.”

Şüpheli, haramın en yakın komşusudur. O araziye girenin bir süre sonra haram sahasına düşmesi kuvvetle muhtemeldir. Şüpheliden sakınanlarla haram arasına bir tampon bölge girmiş oluyor.

Kur’an-ı Kerim’den bir takva dersi:

“…Yakıtı insanlar ve taşlar olan ve hakikati inkar edenler için hazırlanan o dehşetli ateşten kendinizi koruyun.”[3] Bazı alimler, bu âyette sözü edilen taşların, putlar olduğunu söylerler. Bu âyet-i kerimede yakıtı taşlar olan bir cehennemin dehşeti yanında, mümini ürperten bir başka tehdit daha vardır. O da putlarla beraber yanma, aynı mekânda birlikte bulunma, onların tâbi olduğu muameleye maruz kalma zilletidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Takva ve salih amel, ruh ve kalbin terakkisinde iki esastırlar. Salih amel ile manevi kârlar elde edilir. Takva ile de bu kâr korunur ve zararlardan uzak kalınır. Zarar yollarını kapamayan bir insan, kazandığından çok daha fazlasını kaybedebilir ve bu yolun sonu iflasa çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

İflasla ilgili şu hadis-i şerif çok ürkütücü ve korkutucudur:

“Ümmetimden müflis o kişidir ki; kıyamet günü namaz, oruç ve zekât gibi ameller ile gelir. Buna karşılık ona buna sövmüş, iftira etmiş, kiminin malını yemiş, kiminin kanını dökmüş ve kimini de dövmüştür. Ahirette bu iyilikleri hak sahiplerine dağıtılır. İyilikleri yetmeyip bittiği zaman da hak sahiplerinin günahlarından bir kısmı alınıp kendisine yüklenir ve cehenneme atılır.”

Takvanın üç mertebesi vardır:

  1. Şirkten takva: İman ederek şirkten korunmak. Kişi böylece ebedî cehennemde kalmaktan korunmuş olur.
  2. Masiyetten takva: Büyük günahları işlemekten, küçüklerde de ısrardan sakınmak. Takvanın en yaygın mânâsı budur.
  3. Masivadan takva: Kalbini, Hak’tan alıkoyan her şeyden uzak tutmak

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Takva Nedir? Takva Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.