Ana Sayfa » Sözlük » Teknoloji Tasarım Nedir? Teknoloji Tasarım Ne Demektir? Teknoloji ve Tasarım Anlamı

Teknoloji Tasarım Nedir? Teknoloji Tasarım Ne Demektir? Teknoloji ve Tasarım Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Teknoloji Tasarım Nedir? Teknoloji Tasarım Ne Demektir? Teknoloji ve Tasarım Anlamı” başlıklı yazımızda Teknoloji Tasarım nedir, Teknoloji Tasarım ne demektir, Teknoloji Tasarım kelimesinin tanımı, Teknoloji nedir, Tasarım nedir gibi Teknoloji Tasarım hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Teknoloji Tasarım Tanımı

Teknoloji Tasarım; Temel bilimler ile ve uygulamalı bilimlerin verilerin yaratıcı süreçler içersinde üretime dönüştürülmesini, kullanılımını ve toplumsal etkilerinin çözümlenmesini kapsayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır.

Teknoloji nedir?

Teknoloji; İnsan hayatının yaşam kalitesini artırmak amacıyla yaratıcılık ve zekanın; bilim, sanat, mühendislik, ekonomi ve sosyal çalışmayla oluşturulan bir bireşimidir. Herhangi bir şeyi daha iyi, daha hızlı, daha kolay, daha ekonomik ve daha verimli yapma girişimi olarak tanımlanmaktadır.

Peki ya Tasarım nedir?

Tasarım aslında bir kurgudur, zihinmizde canlandırdığımızı kağıda çizme yada gerçekleştirme eylemimiz olarak bilinmektedir.

tasarım-teknoloji

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji Tasarım, teknolojinin zihninde canlandırılan biçimidir. Bu tanımlamada zihinsel süreçlerin kullanımı ön plana çıkmaktır. Farklılıkları bulma, hayal kurma, sorgulama, yaratıcı düşünme, eleştirilsel düşünme, akıl yürütme gibi üst düzey zihinsel süreçlerin tasarım yapmada önemli bir yeri vardır.

Teknoloji ve tasarım ürün geliştirme sürecine yönelik olduğundan ve insan hayatını doğrudan etkilediğinden birlikte ele alınmalıdır. Teknoloji ve tasarım birbirini doğrudan etkileyen kavramlardır. İkisi arasındaki ilişki özne ile nesne arasındaki ilişki gibidir. Bu ilişkide öncelikli zihinsel süreç olarak yaratıcılık, karşımıza çıkmaktadır.

Teknoloji ve tasarım ilişkisinin geliştirilmesi bireyin yaratıcılık düzeyinin geliştirilmesi ile mümkün olabilir. Yaratıcılığın geliştirilebilmesi dış uyarılara açık ve alıcı olmakla birlikte duygu, istek, hayal gücü ve iç tepkilerinin de bilincinde olmasını gerektirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Teknoloji Tasarım Nedir? Teknoloji Tasarım Ne Demektir? Teknoloji ve Tasarım Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.