Ana Sayfa » Sözlük » TEMA Vakfı Nedir? TEMA Vakfı Ne Demektir? Anlamı ve TEMA Vakfı Projeleri

TEMA Vakfı Nedir? TEMA Vakfı Ne Demektir? Anlamı ve TEMA Vakfı Projeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “TEMA Vakfı Nedir? TEMA Vakfı Ne Demektir? Anlamı ve TEMA Vakfı Projeleri” başlıklı yazımızda TEMA Vakfı nedir,TEMA Vakfı ne demektir, TEMA Vakfı kelimesinin tanımı,TEMA Vakfının projeleri, TEMA Vakfının hak ettiği ödüller gibi TEMA Vakfı hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

TEMA Vakfı Tanımı

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde, kurulmuş olan çevreci vakıftır. Erozyonla mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması temel amaçlarındandır.

TEMA Vakfının Tarihi

TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum’un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-B.D.T. İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur.

Tema_Logo

TEMA Vakfı Projeleri

Meşe Projesi

TEMA Vakfı’nın 1998 yılından beri sürdürdüğü Meşe Projesi, Türkiye genelinde 1 milyon hektar alanda sağlıklı meşe ormanları oluşturmayı hedeflemektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 1.8 milyar ABD doları civarındadır. Türkiye’de kurulmuştur.

Hatıra Ormanı

Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı arasında bir protokol düzenlenmiştir. Bu protokol gereği, çeşitli illerde kişi ve kuruluşlar adına fidan dikim çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar Malkara, Mudanya, Konya, Samsun, İzmir, Şanlıurfa, Antalya, Kızılcahamam ve Adıyaman gibi hatıra ormanlarında 389 bin 718 adet fidan dikilmiştir.

Bodrum Türkbükü Biyolojik Çeşitlilik ve Bitkilendirme Projesi

Bodrum ilçesinin Türkbükü ve Gündoğan köyleri hudutlarında olan 130 hektarlık alanın çevresi, doğal bitki türlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla dikenli ve kafes telle çevrilmiştir. Bu alana 43 bin 450 adet meşe, kızılçam, yalancı akasya, sakız, kaktüs,badem, at kestanesi ve dallı servi olmak üzere ağaç ve çalı türlerinde fidanlar dikilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi

Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, TEMA Vakfı iş birliği ile Ankara – İstanbul TEM otoyolunun 333 km’lik bölümü ağaçlandırılmıştır. Bu kapsamda, İstanbul – Edirne otoyolu Kınalı kavşağında 49 bin 231 adet, Ankara – İstanbul otoyolu Susuz kavşağında 241 bin 844 adet değişik türde fidan, süs bitkileri ve meşe tohumu dikilmiştir.

TEMA – Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi

Sponsorlu Bağlantılar

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Kavacık çıkışının sağ tarafındaki kara yolu alanında ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu alanda doğal bitki türleri, biyolojik çeşitlilik faktörü göz önüne alınanak örnek bir peyzaj projesi uygulanmıştır. Estetik değeri yüksek 15 bin adet değişik türde çalı, ağaç ve ağaççık dikilmiştir. Burada halka açık olarak hizmet verilmekte ve çeşitli fidanlar ile süs bitkileri satışı yapılmaktadır.

Bir Milyon Fidan Kampanyası

TEMA’nın başlattığı “Bir Milyon Fidan Kampanyası” hedefine ulaştı. Halkın büyük ilgi ve desteği ile 1 milyon 11 bin 71 fidan toprakla buluştu.

TEMA Vakfına Verilen Ödüller

TEMA, UNCCD Sekreterliği tarafından 2012 yılında ilk kez verilen Land for Life ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"TEMA Vakfı Nedir? TEMA Vakfı Ne Demektir? Anlamı ve TEMA Vakfı Projeleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.