Ana Sayfa » Sözlük » TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Nedir? TSH Ne Demektir? Anlamı

TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Nedir? TSH Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Nedir? TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) nedir, TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) ne demektir, TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) kelimesinin tanımı, hormonların seviye kontrolü gibi TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Tanımı

Tiroid Uyarıcı Hormon veya Tiroid Simule Edici Hormon hipofiz bezinin ön lobundan üretilen ve salgılanan, Tiroit bezinin çalışmasını düzenleyen peptid yapıda bir hormondur.

TSH

Tiroid Hormonları Seviyesinin Kontrolü

TSH, Tiroid Bezini uyararak tiroksin ve Triiyodotironin salgılanmasını sağlar. TSH miktarı hipotalamusta üretilip kan ile hipofizin ön lobuna taşınan TRH (tirotropin releasing hormon ya da tirotropin salgılattırıcı hormon) ile control edilir. Hipofiz ise buradan aldığı uyarıya göre TSH üretimini artırır ya da azaltır. Kandaki tiroid hormonlarının (T3, T4) seviyesi hipofizi etkiler. Dolayısıyla TSH üretimi de etkilenmiş olur. Kandaki T3, T4 miktarları düşerse TSH üretimi artar, T3, T4 seviyeleri arttıkça da TSH üretimi düşer.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"TSH (Tiroid Simule Edici Hormon) Nedir? TSH Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.