Ana Sayfa » Sözlük » Turizm Nedir? Turizm Ne Demektir? Anlamı

Turizm Nedir? Turizm Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Turizm Nedir? Turizm Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Turizm nedir, Turizm ne demektir, Turizm kelimesinin tanımı, Turizm kelimesinin eş anlamlısı, Turizm kelimesinin ingilizce karşılıkları, Turizm ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Turizm hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Turizm Tanımı

Turizm kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Turizm kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezi

2. Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümü

Turizm Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Turizm kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Turizm kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Turizm kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Turizm kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Turizm İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Turizm kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Turizm kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

turizm

Turizm İle İlgili Birleşik Sözler

Turizm kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar
  • iç turizm
  • mas turizm
  • destinasyon turizmi
  • kitle turizmi
  • nokta turizmi

Turizm İngilizcesi

Turizm kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Turizm – tourism

Turizm Hakkında Detaylı Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır. Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerin, hem kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin, hem de geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın gerekliliğine inanarak hayata farklı açılardan bakabilirler. Turistler gittikleri ülke ya da bölgede gördükleri yerler karşılığında o yöre halkına para kazandırırlar. Yani turizm ziyaret edilen ülke ve bölgenin ekonomisine büyük bir maddi katkı sağlar. Turizm açısından ülkemize en çok Antalya ve Bodrum gelir kazandırır. Turizm sözcüğü ilkin 21. yüzyılda bazı İngilizlerin Avrupa’ya yaptığı yolculuklar için kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bu eylem, dünya çapında yaygınlık kazanınca, turizm sözcüğü de dilden düşmez olmuştur. Eskiden yalnız zengin ve aylak kimselerin yaptığı bu geziler, ulaşım kolaylıklarının sürekli olarak gelişmesi (hız, konfor ve güvenlik gibi) ve kısa zamanda herkesin tatil yapmasını sağlayan toplumsal gelişmeler (oteller, moteller, kamp yerleri, tatil köyleri vb) sonucunda gittikçe çoğalmıştır.

Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta ve gazinolar, kamp alanları, eğlence yerleri, spor veavcılık tesisleri, kaplıcalar birer turizm kurum veya kuruluşudur. Bu kurumların sayısı, konforu, personelinin güleryüzlülüğü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını arttırır. Turizmi arttıran bir başka bir etmen de tarihi anıtların bolluğudur. Eski kent harabeleri, ünlü anıtlar (camiler, kiliseler, açıkhavatiyatroları, müzeler vb…) her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bunların yanı sıra doğa güzellikleri de önemli bir ilgi kaynağıdır.

Dünya Turizm Örgütü(UNWTO) turizm gelirlerinin her yıl % 4 oranında artış gösterdiğini belirtmiştir. Bununla birlikte günümüzün en popüler turistik mekanlarını içerisinde barındıran Avrupa kıtasının 1995’de % 60 olan turizm gelir payı 2020 yılında % 46’ya düşmesi beklenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Turizm Nedir? Turizm Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.