Ana Sayfa » Sözlük » Ülser Nedir? Ülser Ne Demektir? Anlamı

Ülser Nedir? Ülser Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Ülser Nedir? Ülser Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Ülser nedir, Ülser ne demektir, Ülser kelimesinin tanımı, Ülser kelimesinin eş anlamlısı, Ülser kelimesinin ingilizce karşılıkları, Ülser ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Ülser hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Ülser Tanımı

Ülser kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Ülser kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Yara

2. tıp (***) Sindirim organlarında ve özellikle mide ile onikiparmak bağırsağında görülen yara, karha
Bir süre, mide ülseri tanısıyla sayrılık geçirdi.” – C. Külebi

Ülser Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Ülser kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ülser – yara / karha

Ülser kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ülser kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Ülser İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Ülser kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Ülser kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Ülser İle İlgili Birleşik Sözler

Ülser kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Ülser kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Ülser İngilizcesi

Ülser kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Ülser – ulcer

Ülser Hakkında Detaylı Bilgi

Ülser, veya peptik ülser, herhangi bir canlının epitel dokusu’nda belirebilen bir tür yara.

Dil Ülseri

Dilde görülen; etrafı kırmızı, içi su dolu küçük kabarcıklar, dil ülserinin belirtisi olabilir. Derin ve sert kenarlı dil yaralarında, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer dil yaraları ve ağrı, hazımsızlık veya gripten kaynaklanabilir.

ulser

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir. Tedavi edilmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur. Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikayet eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir. Bu belirtiler, ilkbahar ve sonbahar aylarında daha da artar. Tedavi için yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir.

Mide Ülseri

Sponsorlu Bağlantılar

Midenin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır. Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır. Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemiştir, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra; en kısa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları başgösterir. Baş dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazı kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur. Bu işaretler, ülserin ilerlemiş olduğunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarında, çok rahatsız edici bir hal alır. Ağrı ve kanamalar artar. Mide ülseri, başlangıcında teşhis edilip de tedaviye başlanılacak olursa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapılacak ilk iş, üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarfetmektir. Sonra tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara kesinlikle uymak gerekir. – Tedavi süresince istirahat edin – Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın – Sigara, çay, kahve ve alkolü bırakın – Diş sağlığına önem verin – Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini sofranızdan eksik etmeyin.

Ülseratif Kolitis

Stres sonucunda ortaya çıkabilen ve kalın bağırsakla rektumu kaplayan kanamalı yaralar.

Varis Ülseri

Daha çok, bacağın alt kısmında görülen yuvarlak bir yaradır. Nedeni, varisli yerde meydana gelen herhangi bir yaralanmadır. Hastalık bacağın alt kısmında, bileğe yakın bir yerde yuvarlak bir yara olarak ortaya çıkar. Ayak bileği şişer, deri esmerleşir ve bazen de ağrı hissedilir. Doktor tedavisi şarttır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Ülser Nedir? Ülser Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.