Ana Sayfa » Sözlük » Ultrason Nedir? Ultrason Ne Demektir? Anlamı

Ultrason Nedir? Ultrason Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Ultrason Nedir? Ultrason Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Ultrason nedir, Ultrason ne demektir, Ultrason kelimesinin tanımı, Ultrason kelimesinin eş anlamlısı, Ultrason kelimesinin ingilizce karşılıkları, Ultrason ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Ultrason hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Ultrason Tanımı

Ultrason kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Ultrason kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, fizik Yansılanım
Deniz sondajlarında ultrasondan yararlanılır.

Ultrason Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Ultrason kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ultrason – yansılanım

Ultrason kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ultrason kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Ultrason İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Ultrason kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Ultrason kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

ultrason

Ultrason İle İlgili Birleşik Sözler

Ultrason kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Ultrason kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Ultrason İngilizcesi

Ultrason kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Ultrason – ultrasound

Ultrason Hakkında Detaylı Bilgi

Ultrason veya yansılanım, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır,İngilizce Ultrasoundsözcüğünden oluşturulmuş bir kelimedir,bu kelimde Yüksek ses anlamına gelir. Ses bir enerji türüdür ve cisimlerin titreşimi sonucunda meydana gelir. X ışınları nın tersine ses elektromanyetik değildir. Ultrases, katı, sıvıveya gaz ortamda akustik bir dalgadır. Sesin iletilebilmesi için bir ortam (madde) gereklidir v yayılımı, bir yerden başka bir yere enerji taşınımı şeklindedir. Ses dalgalarının yayılma hızı, ortamın yoğunluğuna bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses dalgaları üçe ayrılır.

  1. Infrasound (sesötesi): Frekansı 20 hertz veya altındaki sestir.
  2. İşitilebilir ses: Frekansı 20-20.000 Hertz arasında olan ve insanların işitilebileceği sestir.
  3. Ultrason: 20.000 Hertz üzerinde 2 ilâ 15 MHz frekansa sahip işitilemeyen sestir.

Dalga Boyu ve Hız

Sponsorlu Bağlantılar

Ultrasonik frekanslarda belli bir ortamdaki ses hızı sabit olduğu için Hız = Frekans× Dalga boyu denklemine göre frekans artınca sesin dalga boyu kısalmaktadır. Aradaki ilişki ters orantılı olduğu için sert dokuda ses frekansı 888 MHz’den 3 MHz’ye çıkınca dalga boyu da 0,5 mm’den 1 mm’ye çıkar. Ses şiddeti Watt/cm² birimi ile ölçülür. Pratikte ses şiddeti Bel ile ölçülür (1 B = 10 dB).

Madde Yoğunluk Ses hızı (m/s)
Hava 0,001 330
Kan 1,0 1560
Kas 1,06 1570
Kemik 1,85 3360
Yağ 0,93 1480

Ultrasonografi, yankı temeline dayanması nedeniyle röntgen, tomografi ve manyetik rezonansla aynıdır. Ultrason, farklı akustik yoğunluklu yumuşak doku yapıları arasındaki ara yüzeyleri ayırdedebilir. Yansıyan ekoların yoğunluğu akustik ara yüzeye ve ses demetinin çarptığı açıya bağlıdır. Ses demetinin geliş açısı dik açıya ne kadar yakın ise o kadar az ses yansıması olur. Dik açıdan üç dereceden fazla sapma olması durumunda algılayıcı sensör, yansıyan sesi yakalayamamaktadır.

Ultrason, organlardan ve yumuşak dokulardan iyi bir şekilde geçerken dalaktan ve gastrointestinal sistem gibi hava içeren organlarda da nakledilemez. Kemikler de ultrasonu geçirmediklerinden kemiklerin etrafında çevrelenen organlar ultrason ile incelenir. Ultrason dalgasının yoğunluğu absorbsiyon, refleksiyon ve dağılmayla azalır. Doku absorbsiyonu ultrason dalgasının frekansının artmasıyla artar. Ultrason demeti, belli akustik özellikli bir dokudan farklı akustik özellikli bir dokuya geçtiği zaman ses demetinin bir bölümü yansır. Refleksiyon açısı, genellikle gelme açısına eşittir. Yansıma, ses demetinin dalga boyundan daha büyük ve düz bir düzey gerektirmemelidir. Örneğin diyaframa damar duvarları ve birçok eşyaların sınırları bu özellikteki yüzeylerdir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Ultrason Nedir? Ultrason Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.