Ana Sayfa » Sözlük » Üre Nedir? Üre Ne Demektir? Anlamı

Üre Nedir? Üre Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Üre Nedir? Üre Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Üre nedir, Üre ne demektir, Üre kelimesinin tanımı, Üre kelimesinin eş anlamlısı, Üre kelimesinin ingilizce karşılıkları, Üre ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Üre hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Üre Tanımı

Üre kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim, kimya Azotlu besinlerin vücutta yanmasıyla oluşan, erimiş bir durumda idrarla dışarı atılan azotlu madde
2. Yapay reçine verniği ve tutkalı üretiminde kullanılan temel gereçlerden beyaz, billursu toz

Üre Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Üre kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Üre kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Üre kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Üre kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

ure_nedir

Üre İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Üre kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Üre kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Üre İle İlgili Birleşik Sözler

Üre kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Üre kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Üre İngilizcesi

Üre kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  • Üre – urea

Üre Hakkında Detaylı Bilgi

Üre (Latince Urea Pura), organik bir bileşik. Formülü H2N-CO-NH2‘dir. Karbonik asidin diamidi olan üre aynı zamanda karbamik asidin de amidi olduğundankarbamid adı ile de bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ürenin ilk defa 1773 yılında keşfedildiği bilinir. Ancak şüpheden uzak kesin sentezi 1828’de Wöhler tarafından başarılmıştır. Keşfinden bu yana 50’den fazlatepkimede üre bir ürün olarak elde edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Amonyum karbonatın 150-200 °C’ye kadar ısıtılmasından üre elde edilir ki bu teknik bir metoddur. Wöhler sentezi olarak bilinen reaksiyonda ise; önce KCN ile PbO2 karışımı ısıtılarak KCNO elde edilir. KCNO nun amonyum sülfat ile muamelesi sonucu hazırlanan amonyum siyanatın kızdırlımasıyla da üre elde edilir. Üre 132 °C’de eriyen rombik prizmalar veya iğne şeklinde renksiz kristaller verir. Su ve alkolde iyi çözünür. Kloroform, eter veya etil asetattaçözünmez. 132 °C’nin üstünde amonyak, siyanür asidi vb. gibi ürünler vererek bozunur. Nitrik asit, sodyum hipoklorit veya sodyum hipobromit gibi bileşiklerin etkisiyle azot, su ve karbondiokside ayrışır. Seyreltik asit veya alkalilerle ısıtıldığında amonyak ve karbondioksite bozunur.

En çok gübre ve hayvan yemi olarak kullanılan üreden ilaç ve plastik yapımında da faydalanılır. Üre asit ve tuzlarla bir takım katılma bileşikleri, bazı asitlerle dekondensasyon ürünleri veya üreidleri verir. Naftalinin türevleriyle verdiği bileşikleri terapide kullanılır. Boya üretiminde de kullanılan üre aynı zamanda bitkiler için bir besin kaynağıdır. Nitrik asitle gübre ve patlayıcı madde olarak kullanılan üre nitrat adı verilen bir tuz oluşturur.

Fizyolojik önemi

Üre, fizyolojik önemi bulunan bir bileşiktir. Memelilerin vücudunda protein maddelerinin yakılması sonucu meydana gelen amonyak, karaciğerde karbondioksitle üreye dönüşür. Kana geçen üre, idrarla dışarıya atılır. Üre ayrıca az miktarda ter, süt ve gözyaşında da bulunur. Yetişkin bir insan günde 25-30 gram üreyi idrarla atar. İnsan kanındaki üre miktarı normalde % 50 mg civarındadır. % 50 mg’ın üstü anormaldir. Fakat vücut yaşlandıkça, böbreklerin üreyi vücuttan atma kabiliyeti de her geçen yıl bir parça daha azalacaktır. 40 yaşından itibaren, her yıl böbreklerin süzme kabiliyeti % 1 oranında azalmaktadır. Bu yüzden 75-80 yaşındaki bir kişide kandaki üre miktarının % 65-75 mg bulunmasını normal olarak kabul etmek gerekir. Kandaki üre miktarının beklenen normal değerin üzerinde olması haline üremi adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Üre Nedir? Üre Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.