Ana Sayfa » Sözlük » URL Nedir? URL Ne Demektir? URL’nin Anlamı ve Bölümleri

URL Nedir? URL Ne Demektir? URL’nin Anlamı ve Bölümleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “URL Nedir? URL Ne Demektir? URL’nin Anlamı ve Bölümleri” başlıklı yazımızda URL nedir, URL ne demektir, URL kelimesinin tanımı, URL bölümleri nelerdir gibi URL hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

URL Tanımı

URL, (Uniform Resource LocatorBirörnek Kaynak KonumlayıcıTekdüzen Kaynak Bulucu), İnternet’te bir kaynağa (belge veya resim gibi) rastgelen, standart bir formata uygun bir karakter dizgisidir. Örneğin bu sayfanın Vikipedi’deki URL’si aşağıdaki gibidir: http://tr.wikipedia.org/wiki/URL.

url_nedir

HTTP URL’leri, daha yaygın tabirle web adresleri, genellikle İnternet tarayıcılarının adres kutusunda gösterilir. URL 1994 yılında Tim Berners-Lee tarafından oluşturulmuştur. URL formatı,UNIX dosya yol referansları esasına dayanır. Slash (/) işareti klasör veya dizinleri ve dosya veya kaynakları ayırmakta kullanılır. Dosya formatları nokta son ekleri kullanılarak sınıflandırılabilirler.file.html veya file.txt istekleri doğrudan yerine getirilirken, file.php, işlenen sonuç son kullanıcıya servis edilmeden önce bir PHP önişlemcisine yollanmasına ihtiyaç duyar.

Bir URL üç bölümden oluşur;

1) Protokol (http://, ftp://, news: vb.)
2) Alan adı (protokolden sonraki kısım; www.nedir.com gibi)
3) Dosya yolu (alan adından sonraki kısım)

Sponsorlu Bağlantılar

Şu örnek adresi incelersek; http://iletisim

Bastaki http:// bize bunun World Wide Web’ de yer alan bir HyperText dosyası olduğunu söyler. Bu URL’ in sonunda bir .html yada bir .asp ifadesi yoktur çünkü URL rewrite edilmiştir.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"URL Nedir? URL Ne Demektir? URL’nin Anlamı ve Bölümleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.