Ana Sayfa » Sözlük » XML Nedir? XML Ne Demektir? XML Örneği, Anlamı, Gelişimi ve Kullanımı

XML Nedir? XML Ne Demektir? XML Örneği, Anlamı, Gelişimi ve Kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “XML Nedir? XML Ne Demektir? XML Örneği, Anlamı, Gelişimi ve Kullanımı” başlıklı yazımızda XML nedir, XML ne demektir, XML kelimesinin tanımı, XML gelişimi, XML nasıl kullanılır, XML ile ilgili örnek gibi XML hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

XML Tanımı

Extensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili, kısaca XML), hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan, W3C tarafından tanımlanmış bir standarttır. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir ara format görevi de görür. SGML’in basitleştirilmiş bir alt kümesidir.

XML Gelişimi

XML’in tasarımcısı, HTML’i de tasarlamış olan Tim Berners Lee’dir. Dilin düzenlenmesi de W3C’nin sorumluluğundadır. Karmaşık kod yazımı şeklinde görünen dizin, aslında bir grafiktir.

XML Kullanımı

Günümüzde birçok yazılım, diğer yazılımlarla veri alışverişini XML formatı üzerinden yapmaktadır. Ayrıca XML’i esas format olarak kullanan uygulamalara rastlamak mümkündür. Rastgele veri erişimine uygun olmadığından veri tabanı amaçlı kullanılmamaktadır. Microsoft’un geliştirdiği .NET teknolojisinde kullanılan DataSet nesneleri XML formatındadır. Ayrıca XML, ofis uygulamalarının alt yapısı haline getirilmiştir. İçeriğin, doküman yapısının ve şeklin birbirinden ayrı ele alınması XML’i İçerik yönetim sistemlerinin ideal formatı haline getirmiştir.

xml

Sponsorlu Bağlantılar

XML Dosyalarını İşleme

SAX

Olay tabanlı, sözcüksel işleme. Dosyada içerisindeki her düğüm bir geri-besleme(callback) fonksiyonu aracılığı ile istemci koda yansıtılır. Bu yapısı nedeniyle oldukça hızlı ve etkilidir, ancak XML dosyasından rastgele düğüm ulaşımı oldukça zordur; Hedef düğüme ulaşmak için, her defasında dosyayı en başından işlemek zorundasınız.

DOM

Sponsorlu Bağlantılar

Bu teknik tamamen arayüz yönelimlidir. Her düğüm ve parçalarına arayüz aracılığıyla ulaşılır. Rastgele ulaşımda etkili olmasına rağmen, büyük boyutlu dosyalar sözkonusu olduğunda oldukça hantaldır ve hafıza tüketiminde fazla talepkârdır.

XML Örneği

XML dokumanları ağaç veri yapısında olurlar. Bağımsız imler yapıyı oluştururken, içerik ya imin özelliği olarak ya da iki im arasında gösterilir (bkz. örnek). Yapıyla ilgili ayrıntılar DTD (Document Type Definition) ya da XML Schema adı verilen harici dokümanlar ile tanımlanır. Aşağıdaki örnek bir XML dokümanında verinin nasıl belirtildiğini göstermektedir.

<kullanicilar>
 <kullanici id="1">
   <ad>A</ad>
   <soyad>B</soyad>
 </kullanici>
 <kullanici id="2">
   <ad>C</ad>
   <soyad>D</soyad>
 </kullanici>
 <kullanici id="5">
   <ad>E</ad>
   <soyad>F</soyad>
 </kullanici>
 <kullanici id="8">
   <ad>G</ad>
   <soyad>H</soyad>
 </kullanici>
</kullanicilar>

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"XML Nedir? XML Ne Demektir? XML Örneği, Anlamı, Gelişimi ve Kullanımı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.