Ana Sayfa » Sözlük » Yakamoz Nedir? Yakamoz Ne Demektir? Anlamı

Yakamoz Nedir? Yakamoz Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Yakamoz Nedir? Yakamoz Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Yakamoz nedir, Yakamoz ne demektir, Yakamoz kelimesinin tanımı, Yakamoz kelimesinin eş anlamlısı, Yakamoz kelimesinin ingilizce karşılıkları, Yakamoz ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Yakamoz hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Yakamoz Tanımı

Yakamoz kelimesi Rumca kökenli bir kelimedir ve Yakamoz kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Denizde balıkların veya küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltı
Yakamozlar saçarak her tarafından fenerim / Çifte sandal, yüzüyorduk; o yüzer, ben yüzerim” – M. A. Ersoy

2. Biyolojik ışık üretme özelliğine sahip, akıntı ve rüzgârlarla sürüklenen ve bir şeye dokunduğunda ışık veren deniz hayvanı

Yakamoz Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Yakamoz kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Yakamoz kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Yakamoz kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Yakamoz kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Yakamoz İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Yakamoz kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Yakamoz kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Yakamoz İle İlgili Birleşik Sözler

Yakamoz kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;7

yakamoz olmak

Yakamoz İngilizcesi

Yakamoz kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Yakamoz – phosphorescence

Yakamoz Hakkında Detaylı Bilgi

Yakamoz (Rum. diakamós), uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (güneş, ay ve şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

Sponsorlu Bağlantılar

körfezde yakamoz

Sponsorlu Bağlantılar

Noctiluca scintillans balonsu bir görünüme sahip bir ökaryottur. Diğer ateşrengi alglerinki gibi sert bir zırha sahip değildir ve balonsu bir görünümü vardır. İki kamçısından uzun ve yapışkan özelliği bulunanı ile deniz yüzeyine yakın seviyede avlanır. Rastgele hareketleri sonucu kamçısına yapışan diğer mikroskobik deniz canlılarıyla beslenir. Çapları 1-2 mm kadardır. İnce bir elek veya bir tül ile sudan ayrılıp büyük bir mercek ile incelenebilinirler. Genelde bölünme yoluyla çoğalan canlının çiftleşmesi de görülen bir olaydır.

Yakamozu özel kılan ışıma olgusu luciferin-luciferaz enzim substrat çiftinin reaksiyonu sonucu oluşur. Bu kimyasallar sitoplazma içinde dağılmış halde bulunan binlerce küresel organelde saklanırlar.

Söz konusu canlıların ışık saçması bir savunma mekanizması olarak düşünülmektedir. Saldırı altında kalan tek hücreli ışık yayarak, daha büyük avcıların kendisine saldıranı fark etmesini sağlar. Bu özellik balıkçılar tarafından da kullanılır. Bazı balıkçı teknelerinde yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye kumanda ederler. Yine yakamoz ışığı dolayısıyla lüferavlarken lüks ışığı kullanılır; ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan lüfer korkmasın diye. Lüks ışığı yakamoz ışığını bastırdığından lüferin misinayı farketmesini engeller.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Yakamoz Nedir? Yakamoz Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.