Ana Sayfa » Tarih » İlk Dumanla Haberleşme Ne Zaman Yapıldı? Tarihi Nedir?

İlk Dumanla Haberleşme Ne Zaman Yapıldı? Tarihi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Dumanla haberleşme ne demektir, ilk kimler dumanla haberleşti, dumanla haberleşmeyi ilk kullanan kimlerdir, hangi millet dumanla haberleşmeyi ilk kullandı.

İletişim Aracı Dumanla Haberleşme

Uzaktan uzağa iletişim. mektup, telgraf, telefon, e-posta, v.s. şeklinde uzanırken yakın zamanımızda akraba çıkma heyecanı ile takip ettiğimiz kızılderililerin kullandığı çok ilkel (-ki yaşadıkları dönem bunu gerektiriyor) basit iletişim; dumanla haberleşme. bir adaya hapsolduğunuzu düşünün. en kısa yoldan kurtulma şekli ateş yakmak ve duman sayesinde o yakınlardan geçen gemilerin yaktığınız ateşi doğal olarak sizi fark edip kurtarması. Şu modern çağımızda, iletişim ağının öncüsü olarak algılayabiliriz bu bulguyu. en yüksek tepelerde ve dağlarda yakılır. bu sayede görüş daha basit hale getirilir ve daha kısa zamanda mesaj yerine ulaşır. duman işareti duman battaniyesi ile yapılıp, rüzgara bırakılır. bu oluşum karşıdakinin dikkatini çekene kadar sık sık ve uzun olarak yapılır. Çünkü onlar sık sık dikkat çekme yada haber iletmek için duman işareti veriyorlardı, bugün deşifre edilebilecek standart işaretleri yoktur. Her kabile kendine ait sadece alıcıların tercüme ettiği duman işaretleri vardır.

İlk Dumanla Haberleşme

Dumanla haberleşme ilk olarak Amerikan yerlileri ve Çinliler tarafından kullanılmıştır. Amerikan yerlileri tarafından dumanla haberleşmede kullanılmak üzere hazırlanmış taş kaseler bulunmuştur. Ayrıca Çinliler de Çin seddinin kulelerini dumanla haberleşme için kullanmışlardır.

dumanla haberleşme

Dumanla haberleşmede dumanın görünebilirliğini maksimum kılan yerler seçmek önemlidir. Bu tarz bir haberleşme görsel haberleşme çeşitlerinden biridir. Ancak gönderilen bilgi oldukça sınırlıdır. Haberleşme standartları bulunmamaktadır. Ancak haber gönderen ve alacak olanlar önceden birbirleri ile belli kriterlerde anlaşarak iletişim kurmaktaydılar. Örneğin “eğer şu taraftan bir duman görürseniz düşmanın yaklaştığını anlayın” vs gibi bir ifade önceden kararlaştırılırdı.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"İlk Dumanla Haberleşme Ne Zaman Yapıldı? Tarihi Nedir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.