Ana Sayfa » Tarih » Osmanlı Devletinin Duraklama Dönemi ve Padişahları

Osmanlı Devletinin Duraklama Dönemi ve Padişahları

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Devleti Zayıflıyor

Kanuni Sultan Süleyman ile en parlak dönemini yaşayan Osmanlı Devleti sonrasında düşüşe geçmiştir. Kanuni’den sonra tahta geçen 2. Selim yükselme dönemi her ne kadar devam etse de bu dönemden sonra duraklama başlamıştır. Zira bu dönemden sonra birçok isyan ve kargaşa çıkmış ve padişahlar bu olayları gerektiği gibi bastıramamışlardır.

Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi Padişahları

I. Ahmet

Ekber ve Erşed (en olgun en bilgili) sistemini getirerek taht kavgalarına son verdi. Şehzadelersancaklara eğitilmek üzere gönderiliyordu. Bunun yerine Kafes adı verilen yerlerde saray içerisinde eğitilmesine karar verdi. Fakat bu yapı başa geçecek Şehzadenin tecrübesiz olmasına neden oluyor ve merkezi otoritenin bozulmasına neden olacaktır.

II. Osman (Genç Osman)

Genç Osman ‘ın 3 hedefi bulunmaktaydı. Sarayı Halka açmak. Bunu da saray dışarısından birisiyle evlenerek yaptı. İkincisini Şeyhülislam’ın Fetva dışındaki yetkilerini sınırlamak. Böylece din ve devlet işlerini birbirinden ayırdı. Fakat son hedefi olan Yeniçeri Ocakları’nı kaldırma işlemini yapamadan yeniçeriler tarafından Yediküle Zindanlarında Vahşice katledildi. Yeniçeriler Hotin Seferi sırasında para yüzünden savaşmayı red etti. Bunu Genç Osman saray dönünce halledeceğini sözünü verdi. Saray döndüğünde Yeniçerileri bitirecekti. Eşi bunu haremde yayınca yeniçeriler Genç Osmanı yatak odasında kıstırarak Yediküle Zindanlarına götürdü.

osmanlı duraklama dönemi

Sponsorlu Bağlantılar

IV. Murat

Sponsorlu Bağlantılar

Yeniçeriler IV Murat’ı  Genç Osman gibi katletmek istemiş fakat bunda başarılı olamamış ve padişah yeniçeriler üzerinde otoritesini tekrar kazanmıştır. Anadolu isyanlarını  şiddet ile bastırmıştır. İçki ve Tütünü yasaklamıştır. Bunun nedeni o zamanda evlerin ahşap ve çıkan yangınlarda çok büyük zarar görmesiydi.  Koçi Bey’ e ünlü Risalesini hazırlatmıştır.

IV. Mehmet

IV. Mehmet Köprülü Mehmet Paşayı şartlı olarak sadrazamlığa getirdi. Sizinde bildiğiniz gibi sadrazam yanlış bir şey yaparsa bunu canı ile öderdi. Köprülü Mehmet Paşa padişahtan kendinin yanlış yaparsa yargılanmadan idam edilmemesini istedi. Yeniçeriler bu dönemde öenmli devlet adamlarını Sultan Ahmet Meydanında astı. Bu durum tarihe Vakay-i Vakvakiye = Çınar Vakası) olarak düştü. Tarhuncu Ahmet Paşa mutfak masraflarını kısarak ilk kez denk bütçeyi sağladı.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Osmanlı Devletinin Duraklama Dönemi ve Padişahları" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. sebahat eren dedi ki:

    ah ah ah selam nabersiniz dostlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir