Ana Sayfa » Tarih » Osmanlı Devletinin Gerileme Dönemi ve Padişahları

Osmanlı Devletinin Gerileme Dönemi ve Padişahları

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Devletinde Lale Devri

Meşhur Lale Devri olayı bu dönemde olmuştur. Lale Devrinin diğer adı da “zevk ve sefa devri”. Osmanlı Devletini gerileme dönemine sokan en etken dönemdir. Bu dönemde Avusturya ile yapılan Pasarofça Antlaşması sonrasında 1.Mahmut döneminde ise Fransa’ya verilen hakların sürekli hale getirilmesi gerilemeyi kaçınılmaz yapmıştır.

Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi Padişahları

III. Ahmet

Lale Devri

1718-1730 yılları arasında geçen döneme Lale devri adı verilmekteydi. Bu dönemde Avrupa’ya geçici Elçiler gönderildi. Yeniçerilerden ilk itfaiye teşkilatı kuruldu. İstanbul’da çini fabrikası kuruldu. Yalova’da kağıt fabrikası kuruldu. Avrupa örnek alınarak Barok Mimarisi gelişti. Matbaada ilk basılan eser Van Kulu Lugatı‘dır. Dönemin en önemli edebiyatçısı NEDİM, ünlü minyatürcüsü LEVNİ’dir.

osmanlı gerileme dönemi-lale devri

I. Mahmut

Bu dönemde Fransızlara verilen Kapitülasyonlar sürekli hale getirilmiş. İlk kez yabancı uzmanlardan yararlanılmıştır. Mühendishane-i Berr-i Hümayun ( Kara Mühendishanesi ) ve Hendeshane ( Matematik Okulu ) kuruldu. 10′luk sistemi oluşturan Türkler ilk kez Ordu bakımından Avrupayı örnek aldı.

III. Mustafa

Sponsorlu Bağlantılar

İlk defa iç borçlanmaya gidilmiştir. İç borçlar Galatalı Tüccarlardan alınmıştır. Deniz subayı yetiştirmek için Mühendishane-i Behr-i Hümayun ( Deniz Mühendishanesi) kuruldu.

Sponsorlu Bağlantılar

III. Selim

III Selim yaptığı ıslahatlara Nizam-ı Cedid (yeni düzen) adı verilmektedir. Kurduğu ordunun adı Nizam-ı Cedid. Bu ordunun masraflarını karşılamak için İrad-ı Cedid adıyla yeni bir hazine oluşturulmuştur. İlk devlet matbaası kuruldu ve Avrupa’ya sürekli elçiler gönderildi. Planlı ve programlı radikal değişmeler bu dönemde yapıldı. Nizam-ı Cedid ordusu Napolyon’ a karşı başarı sağlamış ve El-Ariş Antlaşması imzalanmıştır. III Selim Kabakçı Mustafa isyanı ile tahtan indirilerek öldürülmüştür.

Bu dönemde yapılan ıslahatlar da çıkan isyanların nedenleri araştırılmış ve Avrupa’nın üstünlüğü kabul edilmiştir. Yapılan ıslahatlar Askeri ve Teknik alanda gerçekleşmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Osmanlı Devletinin Gerileme Dönemi ve Padişahları" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.