Ana Sayfa » Tarih » Osmanlı Devletinin Yükselme Dönemi ve Padişahları

Osmanlı Devletinin Yükselme Dönemi ve Padişahları

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Devletinin En Güçlü Zamanı

Osmanlı Devletinin Yükselmesi II. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet ile birlikte başlamıştır. Bu dönemde en önemli olay hiç şüphesiz İstanbul’un fethidir. Ardından  Yavuz Sultan Selim gelmiş ve daha sonrasında tahta çıkan Kanuni Sultan Süleyman ile de Osmanlı Devletinin yükselme dönemi zirve yapmıştır. Ama 2. Selim’den sonra duraklama dönemine girilmiştir.

Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Padişahları

II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet)

Yükselme döneminin ilk Padişahıdır. İlk altın para bu dönemde bastırılmıştır. Buda ekonominin ne kadar iyi olduğunun bir kanıtıdır. Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı yaptıran II Mehmet divanın başkanlığını Sadrazama bıraktı. Bu da Padişahın yetkisini artırmak için yaptığı bir iştir. Rumeli Hisarı’nı yaptırmıştır. Kanun Name-i Ali Osman hazırlattı. İstanbul’u alan Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Devletini İmparatorluk haline getirdi. İstanbul’daki ilk camisi olan Fatih Camisini yaptırmıştır.

osmanlı yükselme dönemi-istanbulun fethi

I. Selim ( Yavuz Sultan Selim )

Yavuz Sultan Selim döneminde seferler doğu yönünde ilerlemiştir. Yozgat’ ta başlayan Bozoklu Celal ‘ın başlattığı Celali İsyanları bastırılmıştır. Ridaniye Savaşı ile Mısır ‘ı alarak halifelik ünvanını almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

I. Süleyman ( Kanuni )

Sponsorlu Bağlantılar

Kanuni Süleyman döneminde Osmanlı Devleti en parlak dönemine kavuşmuştur. Fransızlara Kapitülasyon vererek Avrupa’da Hristiyan Birliğini birbirine düşürmüştür. Kadınlar için harem yapılmış. Böylece de kadınlar siyaset söz sahibi olmaya başlamıştır. Osmanlının en parlak döneminin yaşanmasında Piri Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Seydi Ali Reis bu dönemde yaşamış olması etkilidir. Kaptanı Deryalar Divan-ı Hümayun ‘a katılmıştır. Seydi Ali Reis Miratü’l Memalik ‘i yazmıştır. Mimar Sinan ‘da bu dönemde yaşamıştır.

II. Selim

II. Selim ordunun başında hiç bir savaşa katılmamıştır. Kıbrıs bu dönemde alınmıştır. Selimiye Camii bu dönemde yaptırılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Osmanlı Devletinin Yükselme Dönemi ve Padişahları" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.