Ana Sayfa » Tarih » Prut Savaşının Önemi, Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Kimler Arasında Oldu? Prut Antlaşmasının Maddeleri

Prut Savaşının Önemi, Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Kimler Arasında Oldu? Prut Antlaşmasının Maddeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Prut Savaşı Nedir?

Osmanlı Devleti ile Rus imparatorluğu arasında yapılan onlarca savaştan birisi olan Prut Savaşı, 1710 – 1711 yılları arasında yapılan bir savaştır. Prut Savaşı sırasında Osmanlı devletinin padişahı III. Ahmet iken Rusların başında ise I. Petro vardı. Prut Savaşının başlamasında III. Ahmet’in Rusların aleyhindeki kışkırtmaların etkisinde kalması önemli rol oynamıştır.

osmanlı rus savaşları - prut savaşı

Prut Savaşının Sebepleri Nelerdir?

Rusya, Osmanlı Devleti ile mücadelesinde kendi lehine bir zemin yaratmak istiyordu. Osmanlı içinde yaşayan Ortodoks toplumları kışkırtarak Osmanlı Devleti’ni zayıflatacak ve yapacağı savaşlarda daha önce kaybettiği toprakları geri alacaktı. Eflak ve Boğdan Beylerini Osmanlılara karşı kışkırtan Rus Çarı I. Petro, Poltova Muharebesi’nde İsveç Kralı Demirbaş Şarl’ı yenince, XII. Karl Osmanlılara sığındı.İsveç Kralı’nı kovalayan Rus birliklerinin Osmanlı topraklarına akınlar düzenlemesi, ve Bender’de mülteci bulunan Karl’ın İstanbul’a yazdığı mektuplarla Rusya aleyhine yaptığı kışkırtmanın etkisi ile Sultan III. Ahmed Rusya’ya karşı savaş ilan etti (1710).

Prut Savaşının Sonuçları

Sadrazamlığa getirilen Baltacı Mehmet Paşa, 200.000 kişilik bir orduyla Tuna’yı geçerek Eflak’a girerken, Osmanlı donanması da Karadeniz’e açıldı. Osmanlı kuvvetleri, Kırım Ordusunun da desteği ile Rus birliklerini Prut Nehri kıyısında Stanileşti kasabası yakınında çember içine aldılar. O an için kurtuluş imkânı bulunmayan Rus Çarı Petro, Moskova’ya bir mektup yazarak durumun zorluğunu ve ümitsizliğini anlattı. Çariçe I. Katerina araya girerek Osmanlı Devleti’ne barış teklifinde bulundu. Hem Kırım Hanı, hem de İsveç Kralı saldırıya geçilip Rus ordusunun yok edilmesini savunuyorlardı.

Baltacı Mehmet Paşa

Ancak Baltacı Mehmet Paşa, Deli Petro’nun ordusunun etrafını sarmışken, isyan belirtileri gösteren Yeniçerilere güvenmemesi nedeniyle barışı kabul etmiştir. 22 Temmuz 1711’de taraflar arasında bir antlaşma yapılmıştır. Antlaşmanın imzalanmasından Sultan III. Ahmed de memnun olmuştu. Ancak ordusunu muhasaradan kurtaran Çar I. Petro’nun, vaatlerini yerine getirmemesi, sadrazama karşı İstanbul’da bir muhalefet grubunun oluşmasına yol açtı. Baltacı ile Katerina arasında ne tür bir ilişki kurulduğuna dair zaman içinde geniş kapsamlı söylentiler, tartışmalar ve literatür oluşmuştur. Ancak bilimsel anlamda yapılan araştırmaların, Prut Savaşı sırasında Baltacı ile Katerina arasında bir buluşmanın gerçekleşmediğini ortaya koyduğu söylenmektedir.

Prut Antlaşmasının İmzalanması

Sponsorlu Bağlantılar

Kuşatma sırasında yeni bir kutsal ittifakın oluşturulabileceği düşüncesine sahip olan ve Osmanlı ordusunun çok yıpranacağı endişesini taşıyan Baltacı Mehmet Paşa barış yapılmasını kabul etti (21 Temmuz 1711). İmzalanan Prut Antlaşması ile Azak Kalesi Osmanlılara geri verildi. Ruslar, İstanbul’da devamlı bir elçi bulundurmayacak ve İsveç Kralı Karl’ın serbestçe ülkesine dönmesine izin vereceklerdi.

prut antlaşması

RusyaLehistan’ın içişlerine karışamayacaktı. Osmanlı Devleti, 1700 yılında İstanbul Antlaşması’yla kaybettiği Azak Kalesi ve çevresini alarak Rusları Karadeniz’den uzaklaştırmış ve Karlofça Antlaşması’yla da kaybettiği yerleri geri alma konusunda ümitlenmiştir. Ayrıca Prut Savaşı sonunda Osmanlı-İsveç ilişkileri güçlenmiştir. Osmanlı Devleti, Prut Savaşı sırasında elde ettiği avantajı antlaşmaya yansıtamamıştır. Bunda yeniçerilerin isteksiz davranışları ve Baltacı Mehmet Paşa’nın yeniçerilere güvenememesi etkili olmuştur.

Prut Savaşının Künyesi

Prut Savaşının Tarihi 1710-1711
Prut Savaşının Bölgesi Bugünkü Romanya ve Moldova arasında Prut Nehri boyları
Prut Savaşının Sonuçları Kesin Osmanlı zaferi, Prut Antlaşması
Prut Savaşının Tarafları
Osmanlı İmparatorluğu
Kırım Hanlığı
İsveç İmparatorluğu
Kazak Hetmanlığı(Pylyp Orlyk bölümü)
Zaporizhian Sich
Eflak
Rusya Çarlığı
Kazak Hetmanlığı(Ivan Skoropadsky bölümü)
Boğdan Prensliği
Prut Savaşının Komutanları
Baltacı Mehmet Paşa
II. Devlet Giray
XII. Karl
Pylyp Orlyk
Kost Hordienko
I. Petro
Boris Sheremetev
Ivan Skoropadsky
Dimitrie Cantemir
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Prut Savaşının Önemi, Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Kimler Arasında Oldu? Prut Antlaşmasının Maddeleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.