Ana Sayfa » Tarım ve Hayvancılık » İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Sponsorlu Bağlantılar

İç Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri, İç Anadoluda nerede hangi tarım ürünü yetişir, iç Anadoluda en çok yetişen tarım ürünleri, hangi tarım ürünü nerede yetişir gibi tarım ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yazımızda cevap bulabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesinin Tarıma Elverişliliği

Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır ekili – dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesinden sonra ikinci sırada yer alır çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır. İklimin yarı kurak karakterine rağmen, çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi, tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir, iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye’de ulusal gelirin %20’sini bu bölge sağlanmaktadır.

Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kapla­ması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.

Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday, şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya, Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Niğ­de gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.
İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye’nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının ge­niş olmasına yol açmıştır. Alan bakımından toprakların en fazla olduğu bölgemizdir. Bu bölgemiz en büyük 2. bölgemizdir.

İç Anadoluda Yetişen Tarım Ürünleri

 • Tahıl (özellikle buğday,arpa, çavdar, yulaf)
 • Şeker Pancarı
 • Elma
 • Armut
 • Sebze (baklagiller – fasulye, nohut, mercimek, bakla)
 • Ayçiçeği
 • Badem
 • Patates
Sponsorlu Bağlantılar

Organik Tarım

İç Anadolu Bölgesi, Anadolu’nun orta kısmında yer alan Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu konumu sebe­biyle bu bölgeye “Orta Anadolu” da denir. İç Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21′ini kaplar. Doğu Anadolu’dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da anımsanır.

Tarım Ürünleri;

 • Tahıllar : En önemli buğday ve arpa üretim alanı Konya Ovası’dır. Burayı Ankara, Yozgat ve Kayseri takip eder.
 • Baklagiller : Nohut, fasulye, yeşil mercimek gibi baklagillerin üretimi önemlidir. Bu ürünler üretimde ilk sırayı alır. Konya ve Yozgat mercimek üretiminde birinci sırada gelir.
 • Patates : Üretiminde bölge ilk sırayı alır. Niğde ve Nevşehir’de üretilir. Buralardaki volkanik arazi patatesin büyümesi açısından çok elverişlidir.
 • Şekerpancarı : Sulama yapılan yerlerde özellikle Konya, Eskişehir ve Aksaray’daki tarım alanlarının büyük bölümü şekerpancarına ayrılmıştır.
 • Sebze : Sulamanın yaygın olmayışı sebze tarımını olumsuz etkilemiştir. Sulanabilen yerlerdeki sebze üretimi yetersiz kalmaktadır.
 • Meyve : Volkanik alanlarda bağcılık gelişmiştir. Kayısı gibi meyve üretimi yaygındır.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (11)

 1. melis dedi ki:

  çok işime yaradı teşekkürler.

 2. hgyujh dedi ki:

  biraz anlamadım

 3. hande yener dedi ki:

  süper yaaaa işime çok yaradı çok sağolun

 4. sare dedi ki:

  çoooooookkkk ama çoooook sağolun tşkrler… :O)

 5. sare dedi ki:

  çokkk sağaolun tşkrler… 🙂

 6. gerçekten süper olmuş saolun

 7. helal olsun size ii yapmışsınız adam olcaksınız la siz 😀 😀 😀 😀

 8. mehmet kuyucu dedi ki:

  çook yardımcı oldunuz teşekkürler!!

 9. bu site saçma ve kötü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.