Ana Sayfa » Teknoloji » Apple Nedir? Apple Tarihi ve Apple Kuruluş Hikayesi

Apple Nedir? Apple Tarihi ve Apple Kuruluş Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Apple Nedir? Apple Tarihi ve Apple Kuruluş Hikayesi” başlıklı yazımızda Apple nedir, Apple ne demektir, Apple şirketinin kuruluşu, Apple’ın tarihçesi, Apple kelimesinin Türkçe karşılığı ve Apple şirketi hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Apple Tanım

Apple İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı ise “elma”dır.

Apple Inc.

Apple Inc. Şirketinin merkezi California’da  bulunmaktadır. Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayıp geliştiren ve satan çok uluslu şirket olup Amerikan menşeilidir. Ürettiği cihazlar içinde en bilinenleri Mac OS X işletim sistemli tablet ve bilgisayar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon ve iPad tablet cihazları ile bilinir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı v.b. 1 Nisan 1976 yılında kurulan Apple, 3 Ocak 1977 tarihinde Apple Computer, Inc. adıyla anonim şirket oldu. Şirketin isminde “Computer” ibaresi 9 Ocak 2007’de iPhone tanıtımıyla birlikte tüketici elektroniğine yönelimlerini yansıtması amacıyla kaldırılmıştır.

Apple, Samsung ile beraber ciro açısından dünyanın en büyük bilgi teknolojileri şirketi ünvanına sahiptir. Bazen Samsung’un önünde yer alarak birinci olsa da bazen gerisinde yer alarak ikinci oluyor. Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinden olan Apple, dünya çapında müşterilere sahiptir.

Apple Tarihi ve Gelişmesi

Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Wozniak kitleri kendisi üretti ve Apple I ilk kez Homebrew Computer Club’da görücüye çıktı. Apple I; günümüzde kişisel bilgisayar olarak kabul edilen cihazlardan daha basit şekilde anakart (CPU, RAM ve basit metin tabanlı ekran çipi ile birlikte) olarak satılmaktaydı. 1976 yılının Temmuz ayında 666.66 dolar (2013 yılına göre 2,690 dolar) fiyat etiketiyle Apple I satışa sunuldu.

Apple, 3 Ocak 1977’de Jobs ve Wozniak’a hisselerini 800 dolara sattığı için Wayne olmadan şirketleşti. Şirketleşme sürecinde temel iş deneyimini ve 250.000 dolar ile sermayeyi Mike Markkula sağladı. 1970’li yılların sonlarına doğru Apple, bilgisayar tasarımı ve üretim hattı konularında elemana sahipti. 1980 yılının Mayıs ayında IBM ve Microsoft ile rekabet etmek amacıyla Apple III tanıtıldı. Jobs ve Jef Raskin’in de içinde bulunduğu bir grup Apple çalışanı 1979 yılının Aralık ayında Xerox Alto’yu görmek amacıyla Xerox PARC’ı ziyaret etti.

Steve Jobs, 1978 yılında Apple Lisa projesi üzerinde çalışmaya başladı fakat ekip ile arasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle 1982’de Jef Raskin’in düşük bütçeli bilgisayar projesi olan Macintosh’ı üstlendi. Bunun üzerine Lisa ve Macintosh ekipleri arasında hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halka satılan GUI’a sahip ilk bilgisayar Lisa oldu. Fakatbyüksek fiyat etiketi ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.

1989 yılında tanıtılan Macintosh Portable, 7.5 kilogramlık ağırlığı ve 12 saatlik pil ömrü ile Macintosh’ın masaüstü versiyonu kadar güçlü olacak şekilde tasarlanmıştı. Macintosh Portable’dan sonra Apple 1991 yılında PowerBook’un tanıtımını yaptı. Aynı yıl, arayüze renk ekleyen ve yeni ağ becerilerine sahip olan System 7 yükseltmesi de tanıtıldı. Bu yükseltme 2001 yılına kadar Mac OS’in mimari yapısını oluşturdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Powerbook ve diğer ürünlerin başarısı cironun artışını da beraberinde getirdi.  Apple yeni ürünler tanıtarak ve karını yükselterek bir süre iyi işler yaptı. MacAddict dergisi 1989 ile 1991 yılları arasındaki bu dönemi Macintosh’ın “ilk altın çağı” olarak nitelendirmiştir. 10 Kasım 1997’de Apple, sipariş üzerine üretim stratejisine bağlı olan Apple Online Store’u tanıttı.

Sponsorlu Bağlantılar

15 Ağustos 1998’de Apple, Macintosh 128K’i anımsatan yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. iMac tasarım ekibinin başında daha sonra iPod ve iPhone’u da tasarlayacak olan Jonathan I ve bulunuyordu. iMac, modern teknolojisi ve kendine özgü tasarımıyla ilk beş ay içerisinde yaklaşık 800.000 adet satıldı.

19 Mayıs 2001’de Apple ilk resmi perakende mağazasını Virginia ve California’da açtı.  9 Temmuz’da DVD authoring şirketi Spruce Technologies’i satın aldı. 23 Ekim’de taşınabilir dijital müzik çalar iPod duyuruldu ve satışı 10 Ekim’de başladı. Çok başarılı olan ürün altı yılda 100 milyondan fazla sattı. 2003 yılında iPod ile uyumlu ve $0.99’a müzik indirme imkanı veren çevrimiçi mağaza iTunes Storetanıtıldı. Bu servis hızla çevrimiçi müzik alanında pazar lideri haline geldi ve 19 Haziran 2008’de beş milyarıncı şarkı indirildi.

2001 yılından itibaren Apple tasarım ekibi ilk kez iMac G3’de kullandıkları renkli yarı saydam plastiği gitgide terk etmeye başladı.Titanyum PowerBook ile başlayan süreç beyaz polikarbonat iBook ve iMac ile devam etti.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Apple Nedir? Apple Tarihi ve Apple Kuruluş Hikayesi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.