Ana Sayfa » Teknoloji » CD-ROM Nedir? CD-ROM Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

CD-ROM Nedir? CD-ROM Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “CD-ROM Nedir? CD-ROM Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi” başlıklı yazımızda CD-ROM  nedir, CD-ROM ne demektir, CD-ROM kelimesinin tanımı, CD-ROM  çeşitleri, CD-ROM özellikleri, Bellek oluşturma, CD-ROM ile ilgili son gelişmeler gibi CD-ROM hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

CD-ROM Tanımı

CD-ROM’a yaygın olarak, sadece CD de denir. İngilizce bir terim olan Compact Disc Read-Only Memory sözcüklerinin baş harfleri alınarak yapılmış olan kısaltmadır. Bilgi ve verileri, kalıcı olarak kaydetmeye yarayan elektronik kayıt cihazıdır.

CD-ROM, Elektronik üreticisi firmalar tarafından, standart kabul edilen ve özellikleri, sarı kitapta belirtilmiş olan elektronik bir kayıt ortamıdır. Bu tanıma uyan CD-ROM lar Philips firması tarafından verilen Compact Disk Logosunu taşıyabilmektedir.

CD-ROM

CD-ROM, teker biçiminde, üzeri spiral biçiminde izler taşıyan, aluminyum kaplamalı, yassı bir elektronik kayıt malzemesidir. CD yüzeyindeki bazı bölümler, kaplama (üretim)sırasında, biraz derinleştirilmiştir. Pits denilen bu çukurlar, lands denilen ve çukurlaştırılmamış olan bölümlere göre, gelen ışınları biraz daha erken yansıtır.

Sponsorlu Bağlantılar

CD-ROM Çalışma Prensibi

Verilerin yazılması ve okunması, zayıf bir lazer ışınının, bu çukur ve düzlükler üzerinde yansıma (ya da yansıma ması) sayesinde gerçekleşir.

CD-ROM Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bir CD ROM’un çapı 12 santimdir. Üzerine 650 ile 900 MB arasında bilgi kaydedilebilir. Ancak, tüm CD Sürücüler (CD-ROM aygıtları) bu verileri okuyamadığından, yaygın olarak, 700 MB kapasiteli olan CD’ler kullanılır. 700 MB’lık kayıt kapasitesi, yaklaşık olarak 80 dakikalık bir müzik kaydına eşdeğer bir yeğinliktir. Günümüzde 2x ile 56x (x=150kbps) e kadar yazım hızına sahiptirler.

CD-ROM üzerine kayıtlı olan bilgi ve verilerin, ne kadar süreyle saklanabildığı henüz tam olarak bilinememektedir. Yapılan tahminler, CD ROM ‘un nasıl depolandığına bağlı olarak, 10 ile 50 yıl arasında değişmektedir. Bu süre, kâğıt ve pergament ile karşılaştırılamayacak kadar kısa bir süredir. Ancak, materyalin geliştirilmesi ve buna bağlı olarak, verilerin daha uzun süreli olarak korunabilmesi ile ilgili çalışmalar, aralıksız olarak sürmektedir.

CD-ROM Korunması

CD ROM güneş ışınlarına duyarlı bir materyaldir. Bu nedenle, böyle bir şey uygulamada pek mümkün olmasada, 20 derecelik sabit bir oda sıcaklığında, ve karanlık bir odada depolanması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"CD-ROM Nedir? CD-ROM Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.