Ana Sayfa » Teknoloji » CD-RW Nedir? CD-RW Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

CD-RW Nedir? CD-RW Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “CD-RW Nedir? CD-RW Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi” başlıklı yazımızda CD-RW nedir, CD-RW ne demektir, CD-RW kelimesinin tanımı, CD-RW çeşitleri, CD-RW özellikleri, Bellek oluşturma, CD-RW ile ilgili son gelişmeler gibi CD-RW hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

CD-RW Tanımı

CD-RW, İngilizce Compact Disc Re-Writable kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir. İlk yazılabilir CD CD-Erasable (CD-E)(Silinebilir Yoğun Ağırşak) olarak tasarlandı ve yapılan değişikliklerden sonra 1997 yılında CD-RW ismini aldı.Herhangi bir CD, bilgileri üzerindeki polikarbon plastik yüzeye işlerken,CD-RW üzerindeki iki farklı yüzeye:dielektirik yüzey ve faz değişim materyaline işler.

CD-RW

Faz değişim materyali ise kimyada AgInSbTe (Silver-Indium-Antimony-Tellurium) olarak tanımlanan çok özel bir maddededen oluşur.CD yazıcısı, lazerin ısısıyla yansıma niteliğinde bir yansıma meydana getirir.Lazer,çukur (pit) oluşturarak,yansıyan ışığın daha fazla saçılmasını sağlar. Böylece karanlık alanlar oluşur.Bu sistemin geri dönüşü mümkündür.

Bir CD-RW kaydedicisi 700 MB (Megabyte) veriyi bir CD-RW’a yaklaşık olarak 1000 kez yazabilir.Teoride bir CD-RW 1000 defa silinebilir ve yeniden yazılabilir olsa da pratikte bu sayıya ulaşmak pek mümkün olamamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise medyanın iyi korunmaması olmaktadır. CD-RW lerin mutlaka bir CD kutusu içerisinde fiziki etkilerden ve parlak ışık kaynaklarından korunması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"CD-RW Nedir? CD-RW Ne Demektir? Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.