Ana Sayfa » Teknoloji » ESP (Elektronik Denge Programı) Nedir? ESP Ne Demektir? Anlamı

ESP (Elektronik Denge Programı) Nedir? ESP Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “ESP (Elektronik Denge Programı) Nedir? ESP Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda ESP nedir, ESP ne demektir, ESP kelimesinin tanımı, ESP’yi ilk kullanan gibi ESP hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

ESP Tanımı

ESP, Bosch tarafından geliştirilmiş, otomobilerde kullanılan bir sürüş destek birimidir. Açılımı Electronic Stability Program (Elektronik Denge Programı) olan sistemi ilk defa Mercedes firması1995 yılında CL modellerine opsiyonel olarak sunmaya başlamıştır. Farklı firmalarda farklı isimlerle anılan bu sistemin mantığı genel olarak şöyledir; Bir merkezi kontrol ünitesi, direksiyon açı sensörlerinden, moment sensörlerinden, ABS fren sisteminin sensörlerinden gelen verileri değerlendirerek, aracın kayıp kaymadığını hesaplar.

esp-Elektronik-denge-programı

Buna göre gerekli tekerlere fren yaptırarak ve motor gücüne müdahale ederek aracı tekrar izine döndürmeye çalışır. Örneğin araç önden kayarsa viraj içinde kalan arka tekerlek, arkadan kayarsa viraj dışında kalan ön tekerlek bağımsız olarak frenlenir. Böylece araç tekrar doğru ize döndürülmeye çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"ESP (Elektronik Denge Programı) Nedir? ESP Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.