Ana Sayfa » Teknoloji » Webcam Nedir? Webcam Anlamı Nedir? Webcam Nasıl Bağlanır? Webcam’i İlk Kim Bulmuştur?

Webcam Nedir? Webcam Anlamı Nedir? Webcam Nasıl Bağlanır? Webcam’i İlk Kim Bulmuştur?

Sponsorlu Bağlantılar

Webcam Ne Demektir?

Bilgisayarlarda görüntülü konuşmak için kullanılan bilgisayar donanımına webcam denir. Ama genellikle webcam yerine “kamera” kelimesi kullanılır. Bilgisayara USB girişi ile bağlanır. Ayrıca ses girişlerine bağlanması içinde bağlantı kabloları vardır. İlk olarak Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından 1991 tarihinde geliştirildi.

Webcam Kullanımı

Genellikle sohbet programlarının ek özellik olarak sunduğu görüntülü haberleşme ihtiyacına yönelik üretilir ve kullanılırlar. Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir.

webcam

Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü program arayüzü ile kullanıcıya ulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Webcam Nedir? Webcam Anlamı Nedir? Webcam Nasıl Bağlanır? Webcam’i İlk Kim Bulmuştur?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.