Ana Sayfa » Yaşam » Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir? Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir? Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl pilot olunur, pilot olmak için hangi şartları yerine getirmek gerekir, pilot olmanın şartları nelerdir, pilot olmak için üniversite okumak gerekir mi, pilot olmak için hangi üniversiteye gitmeliyim.

Pilot Olmak

Türkiye’de Hava Harp Okulu dışında sivil pilot yetiştiren yalnızca iki okul var.Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu ve Türk Hava Kurumu bünyesindeki Türk Kuşu Uçuş Okulu.Bu okullara girebilmek oldukça zor.Yüzlerce adayın arasından sıkı bir elemeyle az sayıda öğrenci alınıyor.Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Sivil Havacılık Yüksek Okulu bu alanda Türkiye’deki tek yüksek öğretim kurumu.Eğitim bir yıl ingilizce hazırlık sınıfıyla toplam beş yıl sürüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Okulda altı bölüm var :Uçak Gövde Bölümü,Uçak Motor Bölümü,Havacılık Elektrik-Elektronik,Sivil Hava Ulaştırma İşletme Bölümü,Hava Trafik Kontrolörlüğü ve Pilotaj Bölümü.Pilot olabilmek için Pilotaj Bölümü’ne ÖSS sınavıyla giriliyor.Geçen yılki taban puan 135’ti.Öss sınavında yeterli puanı tutturabilen öğrenciyi daha zorlu elemeler bekliyor.Arka arkaya üç yazılı sınav daha yapılıyor.Bu genel kültür sınavlarının amacı öğrencinin algılama ve kısa zamanda doğruyu bulabilme yeteneğini ölçmek.Sorular kolay,ancak zaman çok kısıtlı.Örneğin 60 soru için 20 dakika veriliyor.Bu sınavları geçebilenler mülakata alınıyorlar
Mülakatta adayın kekeme olup olmadığına,davranışlarına ve el hareketlerine bakılıyor.Tik ya da duruş bozukluğu gibi durumların olup olmadığı kontrol ediliyor.Öğrenciye niçin pilot olmak istediği soruluyor.Mülakatı geçebilenler birer saatlik üç uçuşa çıkıyorlar.Adayın uçuştan rahatsız olmaması ve midesinin bulanmaması gerekiyor.Uçuş sırasında adayın panik durumuna,yön tayinine,dikkatini toplayabilme özelliğine bakılıyor.

Tüm elemeleri aşabilen aday sağlıklı olduğuna dair raporu getirirse okula girebiliyor.Her yıl yaklaşık 10 öğrenci okula kabul ediliyor.Okula giren öğrenci Pilotaj Bölümü’nde 250 saatlik uçuştan sonra pilot lisansı alabiliyor. İkinci seçenek ise Türk Kuşu Uçuş Okulu.Türk Hava Kurumu’na bağlı Türk Kuşu Uçuş Okulu ücretli ve ücretsiz pilotluk eğitimi veriyor.Ücretli bölüme 18 yaşını aşmış herkes başvurabiliyor.Saat ücreti 100 dolar.Ücretsiz eğitim için başvuru gazete ilanlarıyla duyuruluyor.Bunun belirli bir zamanı yok.Okullardan bildirilen ihtiyaca göre ne zaman ve hangi sayıda öğrenci alınacağı belirleniyor.Bu okullar Türk Kuşu Genel Müdürlüğü adı altında Paraşüt Okulu,Uçuş Okulu,Planör Okulu,Çok Hafif Hava Araçları Okulu.Pilot olabilmek için mezun olunması gereken bölüm Uçuş Okulu.Yatılı olarak 18 ay eğitim veriliyor ve öğrencinin bütün ihtiyaçları karşılanıyor.

pilot nasıl olunur

Mezun olanlar ticari pilot lisansı alıyorlar Türk Kuşu Uçuş Okulu’na girebilmek için dört aşamalı bir sınav sistemini geçmek gerekiyor. Birinci aşama olan yazılı sınavda genel kültür soruları soruluyor. Onu izleyen spor sınavında adayın fiziksel durumu inceleniyor ve kondisyonu ölçülüyor.Bu iki sınavı geçebilen aday mülakata alınıyor. Burada ingilizce bilgisi ölçülüyor.Daha sonra aday psikomotor testine tabi tutuluyor. Bu test İstanbul’da Hava Kuvvetleri’nde yapılıyor.Bir tür simülatör aleti ile adayın refleksleri ölçülüyor.Son safha eleme uçuşu.Uçakla belirli bir yüksekliğe çıkarılan adayın davranışları ve uçuştan nasıl etkilendiği inceleniyor.Tüm bu aşamalarda başarı sağlayan aday okula girebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir? Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (3)

  1. emirhan dedi ki:

    ben pilot olmak istiyorum

  2. nilay dedi ki:

    Pilot olmak için ne gerekir

  3. ahmet emin dedi ki:

    çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz tekrar tekrar teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.