Ana Sayfa » Atatürk » Ben Askeri Meseleleri Olduğu Gibi Siyasi Meseleleri de Haritadan Mütalaa Ederim Ne Demek İstemiş?

Ben Askeri Meseleleri Olduğu Gibi Siyasi Meseleleri de Haritadan Mütalaa Ederim Ne Demek İstemiş?

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün sözlerinin anlamları nelerdir, Atatürk bu sözüyle ne demek istemiş, Atatürk’ün sözlerinin anlamları nedir, Ben Askeri Meseleleri Olduğu Gibi Siyasi Meseleleri de Haritadan Mütalaa Ederim sözünün anlamı nedir, vurgulamak istediği nedir, söylemek istediği nedir.

Atatürk’ün Bilime Verdiği Önem

Strateji ve jeopolitik bilimin teorileri, coğrafi görüşlere dayanır. Tarihteki savaşlarda da ilk hedefler hep stratejik coğrafi konuma sahip yerler olmuştur. Bu gibi yerlerin savunulması,askeri taktik ve savaş alanlarının hazırlanması için bölgenin iklim şartlarını arazinin engebe durumunu, matematik ve özel konumunu iyi bilmek gerekmektedir. Bunların yapılabilmesi içinde jeomorfoloji, kartografya, klimatoloji gibi coğrafi bilgilere ihtiyaç vardır.

Söz gelimi Napolyon 420 bin kişilik ordusuyla, 24 Haziran 1812 de Moskova’ya sefere çıktığında sefil bir şekilde 50 bin kişiyle Fransa’ya geri dönmek zorunda kalmıştı. Bu ağır yenilginin sebebi şiddetli kış şartlarıydı. Hatta Napolyon bu seferde “Rus ordularına değil, ağır kış şartlarına yenildik.” demişti. Gerçekten de Napolyon bu sefere çıkarken, Doğu Avrupa’nın Kasım ve Aralık aylarındaki çetin kış şartlarını dikkate almamıştı. Coğrafi şartlar bakımından sefere çıkış zamanlamasını, bu ünlü Devlet adamı ve komutanı bile yanlış yapmış , büyük bir hezimete uğramıştı.

Benzer hataları II. Dünya savaşı yıllarında Rusya’ya saldıran Hittlerin yaptığı taktik yanlışı ve Enver Paşanın Sarıkamış Harekatında görmekteyiz.

1991 deki Körfez Savaşında Irak’a Güneyden saldırıya geçen ABD kuvvetleri, Irak’ta hakim rüzgarların Kuzeyden esmesi yüzünden Kimyasal silahlardan çıkan zehirli gazlara maruz kaldı. Bu askerler “Körfez Savaşı Sendromu” adı verilen hastalığa yakalanmışlardı.

Sponsorlu Bağlantılar

ABD tankları, operasyonun başlamasından 4 gün sonra yağan yağmur nedeniyle Suudi Arabistan çöllerinde yarım metre çamura batmıştı.

Sponsorlu Bağlantılar

atatürk ilgili sözler

Atatürk’ün Dikkat Çekmek İstediği Nokta

Görüldüğü gibi Milletler arası ilişkilerde, harp sanatında,ülke yönetiminde özellikle devlet adamlarının ve yöneticilerinin hem ülkelerinin coğrafyasını, hem de Dünya coğrafyasını çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Atatürk “Ben askeri meseleleri olduğu gibi, siyasi meseleleri de haritadan mütalaa ederim” derken bu bilimin önemini vurgulamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Ben Askeri Meseleleri Olduğu Gibi Siyasi Meseleleri de Haritadan Mütalaa Ederim Ne Demek İstemiş?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.