Ana Sayfa » Bilim » Sürtünme Kuvveti Nedir? Sürtünme Kuvveti Ne Demektir? Anlamı, Sürtünme Katsayısı

Sürtünme Kuvveti Nedir? Sürtünme Kuvveti Ne Demektir? Anlamı, Sürtünme Katsayısı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Sürtünme Kuvveti Nedir? Sürtünme Kuvveti Ne Demektir? Anlamı, Sürtünme Katsayısı” başlıklı yazımızda Sürtünme Kuvveti  nedir, Sürtünme Kuvveti ne demektir, Sürtünme Kuvveti  kelimesinin tanımı, Sürtünme Kuvveti kelimesinin ingilizce karşılıkları, Sürtünme katsayısı gibi Sürtünme Kuvveti hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Sürtünme Kuvveti İngilizcesi

Sürtünme Kuvveti  kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 •  Sürtünme Kuvveti  – The friction force

Sürtünme Kuvveti

Sürtünme Kuvveti Hakkında Detaylı Bilgi

Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.

Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız ama masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu, hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunkenkine göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan, sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri

 • Yapılan deneyler göstermiştir ki sürtünme kuvveti iki şeye bağlıdır:
 1. İki yüzey arasındaki etki-tepki kuvveti: Bu, bir yüzeyin diğerine uyguladığı dik kuvvettir.
 2. Sürtünen yüzeylerin cinsi: Her yüzeyin sürtünmesi farklıdır. Bu yüzden sürtünme kuvvetinin hesaplanabilmesi için sürtünen yüzeylerin özgün bir özelliği olan sürtünme katsayısının bilinmesi gerekir.
 • Birbiriyle temas halinde olan iki yüzey arasındaki statik sürtünme kuvveti uygulanan kuvvetle zıt yönlüdür ve aşağıda verilen değere sahip olabilir:
F_s \le \mu_s n
  • Burada μs ile gösterilen katsayı statik sürtünme katsayısın de tepki kuvvetidir. Cisim tam kayma sınırındaysa sürtünme kuvveti maksimum değerini alır ve denklemin eşitlik hali geçerli olur.
 • Hareket eden bir cisme etki eden kinetik sürtünme kuvveti, cismin hareketine zıt yöndedir ve aşağıda verilen değerdedir:
F_k=\mu_k n
 • Burada μk kinetik sürtünme katsayısıdır.
 • Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.

Sürtünme Katsayısı

Sürtünme katsayısı boyutsuz ve skaler bir değerdir. İki cisim arasındaki sürtünme kuvvetinin iki cisim birbirine bastıran kuvvete oranı olarak da belirtilebilir. Sürtünme katsayısı kullanılan materyale göre değişir. (Buz ve çelik arasındaki düşük sürtünme ya da lastik ile asfalt arasındaki yüksek sürtünme gibi) Sürtünme katsayısı genellikle 1 ile 0 arasında olur, fakat bazı durumlarda katsayı 1.7 ye kadar çıkabilir. Teflon’un sürtünme katsayısı gibi 0.04 gibi çok düşük olabilir. Eğer sürtünme katsayısı 0 ise obje yüzeye temas etmiyor demektir, yani tepki kuvveti yoktur.Yüzey yapışkan ise sürtünme katsayısı genellikle doğru ölçülemez.

Maddeler μs
μk
Çelik üzerinde çelik 0,74 0,57
Çelik üzerinde alüminyum 0,61 0,47
Çelik üzerinde bakır 0,53 0,36
Beton üzerinde lastik 1 0,8
Tahta üzerinde tahta: 0,25-0,5 0,2
Cam üzerinde cam 0,94: 0,4
Islak kar üzerinde cilalı tahta 0,14: 0,1
Metal üzerinde metal (yağlanmış) 0,15 0,06
Buz üzerinde buz 0,1 0,03
Teflon üzerinde teflon 0,04 0,04
İnsanda eklem bağlantıları 0,01 0,003

Sürtünme Kuvvetinin Etkileri

Sürtünme kuvveti, cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir. Eğer sürtünme kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı. Yolda yürüyemez, bir yerde oturamaz, yemek yiyemez, yazı yazamaz, araç kullanamazdık. Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır. Araba örneğini biraz açacak olursak, yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar, diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Makineler çalışırken, içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.

Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltmanın Yolları

Sürtünme kuvvetini artırma yollarından bazıları şunlardır:

 • Kışın araba lastiğine zincir takılması
 • Sporcuların ayakkabılarının altına dişler yaptırılması
 • Dik yollarda ulaşımı kolaylaştırmak için önlem alınması.

Sürtünme kuvvetini azaltma yollarından bazıları şunlardır:

 • İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin büyük olması
 • Büyük cisimlerin altına tekerlek konması
 • Makinelerin ve kapı menteşelerinin yağlanması
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Sürtünme Kuvveti Nedir? Sürtünme Kuvveti Ne Demektir? Anlamı, Sürtünme Katsayısı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.