Ana Sayfa » Biyoloji » Karaciğer ve Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevleri

Karaciğer ve Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerin görevleri nelerdir, pankreasın görevleri nelerdir, karaciğerin sindirimdeki görevleri nelerdir, pankreasın sindirimdeki görevleri nelerdir.

Pankreasın Sindirimdeki Görevleri

Pankreasın ürettiği enzimler (amilaz,lipaz,tripsinojen) ince bağırsakta nişasta, polipeptit, yağ hücreleri gibi büyük moleküllerin monomerlerine ayrışmasını sağlar. Bu enzimleri pankreas öz suyu adını verdiğimiz sıvıyla Virsung kanalı ile Vater kabarcığına, oradanda onikiparmak bağırsağına boşaltarak gerçekleştirir. Normal bir insan günde 1-1,5 litre pankreas öz suyu salgılar.

Karaciğerin Sindirimdeki Görevleri

Karaciğer yaşlanan alyuvarları Kupffer hücreleri tarafından fagositozla alınarak parçalar. Parçalanan alyuvarlar safra pigmentlerinin ve yeni alyuvarlar için gerekli hemoglobinin yapımında kullanılır. Karaciğerde safra kesesi (öd kesesi) bulunur. Karaciğer hücreleri tarafından yapılan safra (öd) ince kanalcıklarla karaciğer kanalına gelir. Karaciğer kanalı, safrayı ya safra kesesine ya da onikiparmak bağırsağına iletir. Safra kesesi fazla safrayı depolar ve gerektiğinde onikiparmak bağırsağına verir.

Pankreas-karaciğer

Safra Kolledok kanalıyla Vater kabarcığına aktarılır. Buradanda onikiparmak bağırsağına dökülür. Safra içinde safra tuzları, ,su, kolesterol, bilirubin, yağ asitleri bulunur. Sindirimdeki işlevi ise safranın içinde bulunan safra tuzları büyük yağ moleküllerini mekanik sindirimle yağ emülsiyonuna yani daha küçük yağ parçacıklarına çevirerek sindirimini kolaylaştırır. Lipaz enzimine yardım eder. Safra kanalı tıkandığında bu sıvı kana geçer ve sarılık hastalığına neden olur. Safra kesesindeki safra su kaybederse içindeki kolesterol ve safra tuzları birikerek safra taşlarını oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Karaciğer ve Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.