Ana Sayfa » Biyoloji » Villus Nedir? Villusların Yapısı ve Görevleri

Villus Nedir? Villusların Yapısı ve Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

Villus ne demektir, villus ne anlama gelir, villusların iç yapıları nasıldır, villuslar hakkında bilgi, villusların yapıları hakkında bilgi.

Villus Ne Demektir?

Villus, Latince’de tüy anlamına gelen, ince bağırsağın iç yüzeyinde bulunan ince kılcıklardır.

İnce bağırsaklarda yer alan villus adı verilen yapılar , besinlerin emilim ile kana geçmesini sağlar. Bu kılcıklar sayesinde öğütülmüş olarak gelen besinlerin faydalı kısımları emilerek kana karıştırılır ve villus bir çeşit tüydür.Villus ince bağırsağın içyüzey alanını genişleterek daha fazla maddenin emilimini gerçekleştirir. Villuslar, anne ile fetüs arasındaki çeşitli maddelerin değişimini gerçekleştiren esas yapılardır. Bunun yanında fetüs ile anne kanını ayıran villus dokusu çok güvencelidir ve fonksiyonel önemi vardır. Plasentada fonksiyon gören villuslarm yüzeyi yaklaşık 14 -15 m2 ve içlerindeki kapillerlerin uzunluğu ise 50 km kadar olduğu hesaplanmıştır.

villus

Villusların Yapıları ve Görevleri

Villuslar, içte mezenşimal öz ve bunu saran, üst yüzeyde sinsitiotrofoblastlar ile bunun altındaki sitotrofoblastlardan ( Langhans hücrelerinden) oluşur. Mezenşimal öz, fîbroblastlan, gebeliğin erken evrelerinde daha çok sayıda olmak üzere büyük fagositik Hofbauer hücrelerini, çeşitli plazma hücrelerini ve serbest lipid granüllerini içerir. Ayrıca arterioller ve kapillerlerden oluşan fetal damarlar bulunur. Korion villuslann büyük dallarına Truncus, bunlardan dallananlanna Ramus ve bunların da dallarına Ramulus adı verilir

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Villus Nedir? Villusların Yapısı ve Görevleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (4)

  1. muhammet dedi ki:

    çok şey var

  2. bir dost dedi ki:

    Çok beğendim ama 7. Sìnifa göre çok asiri bilgi var. ; ) size çok teşekkür ederim : P

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.