Ana Sayfa » Coğrafya » Hürmüz Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Hürmüz Boğazının Özellikleri

Hürmüz Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Hürmüz Boğazının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hürmüz Boğazı nerededir, Hürmüz Boğazı hangi denizdedir, Hürmüz Boğazının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Hürmüz Boğazı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Hürmüz Boğazı hangi ülkeye bağlıdır.

Hürmüz Boğazı Nerededir

Hürmüz Boğazı, Umman Körfezi ile Basra Körfezi’nin arasındadır. Boğazınkuzey kıyısında İran, güney kıyısında ise Umman toprakları bulunur. Genişliği 38.90 kilometre kadardır. Ortadoğu petrollerinin %40’ını (ABD, Batı Avrupa ve Çin’e gönderilen petrolün yaklaşık yarısı) bu boğazdan transit geçen gemiler taşır.

Veya;

hurmuzbogazi

 

Sıcak suları Hürmüz Boğazı kanalıyla Umman Denizi ve Hint Okyanusu’na karışır. Kuzeydoğuda Şattülarab (Ervend) ırmağı ağzından başlayan ve Güneydoğuda Hürmüz Boğazı’na kadar uzanan Basra Körfezi’nin uzunluğu yaklaşık olarak 805 km’dir. Genişliği yaklaşık 280 km. derinliği ise ortalama 40-50 m arasında değişmektedir. Derinliğin en fazla olduğu ve 100 metreye ulaştığı yer Hürmüz Boğazı’dır.1980 ile 1988 arasında süren İran-Irak Savaşı’nın odak noktasıdır. 1991 yılında Körfez Savaşı’nda temel olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hürmüz Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Hürmüz Boğazının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.