Ana Sayfa » Edebiyat » Özetle Destan Ne Demektir? Destan İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Özetle Destan Ne Demektir? Destan İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar

Destanlar ne zaman ortaya çıkmıştır, destanlar ilk çıkış tarihi hangi döneme aittir, destanlar ilk hangi tarihte yazılmıştır, destanların ortaya çıkışı hangi tarihe ve döneme denk geliyor sorularına ait cevaplar aşağıdadır.

Özetle Destan Nedir?

Kahramanlarının olağanüstü eylemlerini coşkulu, törensel bir üslupla anlatan ve genellikle birkaç bölümden oluşan manzum yapıtlardır. Bilinen en eski edebiyat türlerinden biridir. Yunanca “espos” sözcüğünden gelmektedir. Mitoloji, efsane, folklor ve tarihi öğeler içerir. Destanlar ve destansı öyküler ilkçağlardan beri dünyanın her yerinde gelenekleri sonraki kuşaklara aktarmak için kollektif olarak yaratılmış edebi biçimlerdir.

kurtuluş savaşı

Kısaca Destanların Ortak Özellikleri

Hepsinde yarı tanrısal nitelikler taşıyan bir ya da birçok kahramandan söz edilir. Destan bu kahramanın eylemleri üzerine kurulmuştur. Olaylar çok geniş bir kozmik coğrafya üzerinde geçer. Bir destanın dünyası ortaya çıktığı zaman içinde düşünebilecek her şeyi barındıran bütünsel, çok yönlü bir dünyadır. Hemen bütün destanlarda uzun yolculuklar anlatılır. Çoğu destanda olaylara doğaüstü yaratıklar da katılır. Kişiler, olaylar, doğal varlıklar hep gerçek yaşamdaki boyutlarından daha büyük, daha zengindir. Özellikle sözlü destanlarda uzun anlatı, betimleme (tanımlama) ve konuşma bölümleri bulunur. Öykü içinde öyküye yer verilir. Törensel söyleyişler ve kamusal duyarlılık hakimdir.

Destan İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Destan ilk olarak M.Ö. 3000 tarihinde Gılgamış – Mezopotamya dönemine aittir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Özetle Destan Ne Demektir? Destan İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.