Ana Sayfa » Fizik » Gemiler Niçin Suda Batmazlar?

Gemiler Niçin Suda Batmazlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Gemilerin suda batmamasının nedenleri nelerdir, gemi suda neden batmıyor, gemilerin suda batmasını engelleyen şey ne, gemiler niye suda batmıyor? şeklindeki soruların cevapları aşağıda mevcuttur.

Gemiler Suda Neden Batmıyor?

Gemiler içinde hava olduğundan dolayı batmaz,ama bu bir can simidinin içindeki hava gibi değil tabi ki. Gemini tüm hacmini düşünürsek,tamamen içi dolu değildir,boş kısımlar vardır,işte bu boş kısımlar geminin batmamasını sağlar,ayrıca suya temas eden yüzeyde önemli,maksimum kaldırma kuvvetinden yararlanmak için. Geminin yoğunluğu (her ne kadar çok ağır olsa da hacimi daha çok olduğu için) suyun yoğunluğundan az olduğu için gemiler batmaz.

gemiler neden batmaz

Örnek;

Bir gemi düşünelim 1 milyon dm3 yani 1 milyon litre hacmi (suyun içindeki hacmi) olsun. Geminin kendi ağırlığı 100 ton olsun. Suyun bu gemiye uyguladığı kaldırma kuvveti 1.000.000*1 (suyun yoğunluğu) kilogram = 1000tondur.

Dolayısı ile suda batmaz. Hatta verdiğim örnekte gemi yükselecektir, ta ki suyun içinde kalan hacmi geminin toplam ağırlığına eşitleninceye kadar.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Gemiler Niçin Suda Batmazlar?" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. tuana dedi ki:

    Fiziğin temel kanunlarından birisi olan “Arşimed prensibini” bir hatırlayalım.. Özağırlık bakımından sudan daha hafif olan cisimler, su tarafından yukarı itilirler. Çünkü suyun yukarıya doğru uyguladığı kaldırma kuvveti, cismin yerin merkezine doğru uyguladığı kütle kuvvetine (kütle çekim kuvveti) üstün gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.