Ana Sayfa » Fizik » Vektörel Nedir? Skaler Büyüklük Nedir? Vektörel ve Skaler Büyüklük Örnekleri

Vektörel Nedir? Skaler Büyüklük Nedir? Vektörel ve Skaler Büyüklük Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Vektörel büyüklük nedir, skaler büyüklükler nedir, vektörel büyüklük neyi ifade ediyor, skaler büyüklük ne anlama gelir, vektörel ve skaler büyüklüklere örnekler.

1) Skaler Büyüklük

Yalnızca sayılarla ifade edilebilen ve bir birimi olan büyüklüklere denir. Skaler büyüklükler, kütle, sıcaklık, güç, zaman, iş vb. olarak incelenebilir. Örneğin; 3 metre, 5 kilogram, 35 oC, 600 Newton, 220 Volt gibi.

2) Vektörel Büyüklük

ölçülen büyüklüklerin bazılarındaki sayısal değer ve birim bazen bu veriyi anlamak için yeterli değildir. Bu büyüklüğün yönü, şiddeti, başlangıç noktası ve doğrultusu da önem kazanır. Örneğin; “Araba Ankara’dan İstanbul’a doğru saatte 90 km/sa hızla hareket ediyor” cümlesinde aracın yönü, doğrultusu ve hızı gibi kavramlar bilinmesi gereken değerlerdir.

1. Skaler Büyüklük Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kütle, enerji, sıcaklık, iş, elektrik yükü, zaman, hacim … gibi fiziksel büyüklüklerde yön ve doğrultu söz konusu değildir. Bu büyüklüklerin sayısal değeri ile birimi verildiği zaman büyüklük hakkında yeterli bilgiye sahip oluruz. Bu tür büyüklüklere skaler büyüklükler denir.

Skaler Buyukluk-vektorel

2. Vektörel Büyüklük Örnekleri

Hız, kuvvet, ivme, yer değiştirme gibi fiziksel büyüklükler yönlü büyüklüklerdir. Bu tür büyüklükler yalnız sayı ve birimle ifade edilemez. Büyüklüğü, başlangıç noktası, yönü ve doğrultusu ile bilinebilen niceliklere vektörel büyüklükler denir.
30 km/saat hızla giden bir tren denildiği zaman, olay net olarak ifade edilmemiş demektir. Hangi yönde gittiği sorusu akla gelmektedir. Örneğin kuzeye doğru 30 km/saat hızla giden tren denilseydi, tam olarak ifade edilmiş olurdu.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Vektörel Nedir? Skaler Büyüklük Nedir? Vektörel ve Skaler Büyüklük Örnekleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.