Ana Sayfa » Genel Kültür » Cumhurbaşkanının Yasama, Yürütme, Yargı Alanındaki Görevleri ve Yetkileri

Cumhurbaşkanının Yasama, Yürütme, Yargı Alanındaki Görevleri ve Yetkileri

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhurbaşkanının Görevleri ve Yetkilerine Dair Bilgiler

Cumhurbaşkanının görevleri ve yetkileri Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104. maddesinde belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı demek devletin başı demektir. Bir Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyetini temsil eden kişidir. Bir Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının uygulanıp uygulanmadığını, devlet kurumlarının görevlerini yerine getirip getirmediğini gözlemler.

Yasama alanında Cumhurbaşkanının görevlerini şu şekilde söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı, gerek gördüğü taktirde TBMM’yi toplayabilir ve eğer isterse TBMM’nin açılış konuşmasını yapar. Yasaları yayımlamak Cumhurbaşkanının görevidir. Meclisten Cumhurbaşkanına gelen yasaları gerek görürse tekrar görüşülmesi için TBMM’ye geri gönderebilir veya isterse Anayasa değişikliklerini halkın oyuna sunabilir. Eğer mevcut yasaların Anayasaya aykırı olduğu kanaatine varırsa bu yasaların iprali için Anayasa Mahkemesine dava açabilir. Yasama ile ilgili söyleyebileceğimiz diğer bir görevi ise TBMM seçimlerini yeniden yaptırabilir.

Yürütme alanında Cumhurbaşkanının görevlerini şu şekilde söyleyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti başbakanını tayin eder ve istifa etmesi durumunda istifasını yine Cumhurbaşkanı kabul eder. Başbakan talep ederse bu talep ve öneriler doğrultusunda Bakanları göreve getirebilir veya görevden alabilir. Eğer ihtiyaç duyarsa Bakanlar kuruluna başkanlık eder veya Bakanlar kurulunu toplayabilir. Türkiye dışına gönderilecek Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerini gönderir veya Türkiye’ye gelen yabancı temsilcileri kabul eder. Eğer uluslararası bir antlaşma olursa bu antlaşmayı Cumhurbaşkanı onaylar ve yayımlar. Cumhurbaşkanı Genel Kurmay Başkanını atar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar verir. Ayrıca TBMM adına T.S.K.’ya başkomutanlık eder. İhtiyaç duyduğu taktirde Milli Güvenlik Kurulunu toplar ve başkanlık eder. Bakanlar Kurulunun kararıyla olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edebilir ve kanun hükmünde kararmane çıkartabilir. Ayrıca kararnameleri de Cumhurbaşkanı imzalar. Eğer gerek duyarsa geçici nedenlere dayanarak belli kişilerin cezalarını indirebilir veya tamamen kaldırabilir. Cumhurbaşkanı Yükseköğretim  Kurulu yani kısaca YÖK üyerlerini ve Üniversite rektörlerini seçer. Devlet denetleme kurulu başkanını ve üyelerini atar ve bu kuruma araştırma, inceleme ve denetleme yaptırabilir.

cumhurbaskanligi

Yargı alanında Cumhurbaşkanının görevlerini şu şekilde söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı yargı alanındaki hemen hemen bütün atamaları yapabilir. Bunlar şu şekildedir;

 • Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini seçmek.
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçmek.
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilini seçmek.
 • Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyelerini seçmek.
 • Anayasa Mahkemesi üyelerini seçmek.
 • Danıştay üyelerinin dörtte birini seçmek.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Cumhurbaşkanının Yasama, Yürütme, Yargı Alanındaki Görevleri ve Yetkileri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (2)

 1. Rabia dedi ki:

  Bence bu görevler çok eğitici bilgiler.

 2. selin dedi ki:

  yasama yürütme yargı BAN ÖĞRETİN biloyudum ama UNUTTTTUMMM!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.