Ana Sayfa » Genel Kültür » Miladi Takvim Nedir? Miladi Takvim Ne Demektir? Anlamı

Miladi Takvim Nedir? Miladi Takvim Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Miladi Takvim Nedir? Miladi Takvim Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Miladi Takvim nedir, Miladi Takvim ne demektir, Miladi Takvim kelimesinin tanımı, Miladi Takvim kelimesinin eş anlamlısı, Miladi Takvim kelimesinin ingilizce karşılıkları, Miladi Takvim ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Miladi Takvim hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Miladi Takvim Tanımı

Miladi Takvim kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Hz. İsa’nın doğumunu başlangıç olarak alan takvim

Miladi Takvim Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Miladi Takvim kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Miladi Takvim kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Miladi Takvim kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Miladi Takvim kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Miladi Takvim İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Miladi Takvim kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Miladi Takvim kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Miladi Takvim

Miladi Takvim İle İlgili Birleşik Sözler

Miladi Takvim kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Miladi Takvim kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Miladi Takvim İngilizcesi

Miladi Takvim kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  • Miladi Takvim – The Gregorian calendar

Miladi Takvim Hakkında Detaylı Bilgi

Miladi takvim ya da Gregoryen takvim, Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırılan takvim. Milad’ı tarih başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder. Dünyada en yaygın olarak kullanılan takvim olan miladî takvim, senede 10.8 saniye hata oranıyla en güvenilir ve hassas takvimdir.

Miladi Takvim Tarihçesi

4 Ekim 1582’de kabul edilmiştir. Değişik tarihlerde önce Avrupa’da daha sonra diğer ülkelerde yayılmıştır.

Gregoryen takvim oluşturulurken Jülyen takvimine 10 gün ilave edilmiştir; 5 Ekim Cuma günü, 15 Ekim Cuma olarak kabul edilmiştir. 1752’de kabul eden ülkeler ise 11 gün ilave etmek durumunda kalmışlardır.

Türkiye

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, önce Hicrî takvim, sonra da 1 Mart’ı yılbaşı kabul eden Mali takvim kullanılmıştı. Cumhuriyet’in ilanından sonra, Malî 26 Kânun-ı evvel 1341’de (26 Aralık 1925) kabul edilen “Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ve “Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun” adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926’dan başlayarak Gregoryen takvim benimsendi.

Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimin yanı sıra günü 12 saatlik gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik bir gün kabul edildi.

Miladi Takvimin Güvenilirliği

Gregoryen takvim, günümüze kadar kullanılan takvimler içinde en az hatalı olanıdır. Günümüzde bir ekinoks yılı 365.242375365 gündür (365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniye). Gregoryen takvimde ortalama bir yıl 365.2425 gündür ve gerçek ekinoks yılı uzunluğuna oldukça yakındır.

Senede “ortalama” 0.000125 günlük bu ufak hata, 10.8 saniyeye tekabül eder. Takvim hesaplamasında 1 günlük hatanın ortaya çıkması için yaklaşık 8000 yıl geçmesi gerekir. Bununla birlikte 8000 yıl içerisinde bir ekinoks yılının uzunluğu da sabit kalmayacaktır ve hangi uzunlukta olacağı tam olarak bilinemez. Bu nedenlerle Gregoryen takvim yeterli hassasiyette bir takvimdir ve yeniden düzenlenmesi çok uzun bir süreliğine gereksizdir.

Miladi Takvimde Yılbaşı

Daha önce 25 Mart olan yılın ilk günü, 1 Ocak olarak kabul edildi. Şubat ayının 28 gün olması durumu devam ettirildi.

Sıra Ay Gün sayısı
1 Ocak 31
2 Şubat 28 veya 29
3 Mart 31
4 Nisan 30
5 Mayıs 31
6 Haziran 30
7 Temmuz 31
8 Ağustos 31
9 Eylül 30
10 Ekim 31
11 Kasım 30
12 Aralık 31

 

Artık yıl

Artık yıllar, Şubat ayının 28 yerine 29 gün çektiği yıllardır. Bu uygulama, Dünyanın Güneş çevresindeki bir turu 365 gün değil, yaklaşık olarak 365 gün ve altı saat sürmesi nedeniyle her sene sonunda artan 6 saatlik süreleri bir tam güne çevirmek için oluşturulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gregoryen takvimde sonu -00 ile bitmeyen ve 4’e kalansız bölünebilen tüm yıllar artık yıldır. Sonu -00 ile biten yıllar, yani yüzüncü yıllar ise eğer 400’e bölünebiliyorlarsa artık yıl olabilirler. Örneğin 1900 yılı artık yıl değilken 2000 yılı artık yıldır.

Sponsorlu Bağlantılar

Artık yıllar, her dört senede bir tekrar ettiği için, en son artık yıl olan 2012’den itibaren 2016, 2020, 2024,… şeklinde 2100 yılına kadar devam edecek; 2100 yılı 400’e kalansız bölünemeyeceği için artık yıl olmayacaktır.

Miladi TakvimDüzenlemenin nedeni

Bu düzenlemenin nedeni Mart ekinoksunu, 21 Mart tarihine mümkün olduğunca yakın denk getirmektir. Böylece Paskalya bayramı 21 Mart tarihinde veya hemen sonrasında kutlanabilecekti.

Jülyen-Gregoryen çevrimi

Jülyen takvimini Gregoryen takvime çevirmek için günümüzde 13 gün ilave etmek gerekir. 2100 yılından sonra bu fark 14 güne çıkacaktır. Bu durum bazı Ortodoks Kiliselerinin Noel kutlama tarihlerini 7 Ocak yerine 8 Ocak olarak değiştirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Miladi Takvim Nedir? Miladi Takvim Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.