Ana Sayfa » Genel Kültür » Sudoku Nedir? Sudoku Nasıl Oynanır? Sudokuyu Kim Bulmuştur?

Sudoku Nedir? Sudoku Nasıl Oynanır? Sudokuyu Kim Bulmuştur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sudoku ne demektir, sudokuyu oynamanın yöntemleri nelerdir, sudokuyu bitirmenin ipuçları nelerdir, sudoku nasıl oynanır, sudoku da ilk nereden başlanmalı, sudokunun mucidi kimdir, sudokuyu kim icat etmiştir.

Sudoku Ne Demektir

Sudoku (sudoku, Rakam Yerleştirme diye de bilinir) standart olarak 9×9 boyutlarında bir diyagramda çözülen ve her satır, her sütun ve her 3×3’lük karede 1’den 9’a rakamların birer kez yer alması gereken bir zeka oyunu türüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Sudoku Nasıl Oynanır?

Japonca “Sayılar TEK olmalı” anlamına gelen “Suuji wa dokishin ni kag” kelimelerinin kısaltması olan Sudoku, günümüzde Asya’dan, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya da yayılan oldukça popüler bir oyundur. Oyunun amacı dokuzar hücreden oluşan 9 eşit kutuya bölünmüş bir alan üzerinde sayıları tekrar etmeyecek şekilde dizmeyi başarmak. Her satır ve sütunda 1’den 9’a kadar olan sayıları sadece bir kez kullanarak dizmeniz gerekiyor. Aynı şekilde çizgilerle ayrılmış her kutu içerisinde de 1’den 9’a kadar olan sayılar 1 kez kullanılmak zorundadır.

Sudoku Oynama Yöntemleri

Oyun sırasında sayıları tahmin etmek yerine sadece emin olduğunuz sayıları işaretlemeniz daha mantıklıdır. Her Sudoku’nun sadece bir çözümü vardır ve bu çözümü tahmin ederek bulmak neredeyse imkânsızdır.

Sudoku

Bunun yerine bulmacada yüklü gelen sayıları kullanarak diğer bir sayının nerelerde olamayacağı ya da nerede olması gerektiğini saptamak daha mantıklı ve kolaydır veya koyacağınız sayıyı yazmadan önce kafanızdan yazmış gibi davranarak deneyin eğer yanlış sayı ise başka bir sayıyı deneyin sudokuda sağdan sola yukarıdan aşağıya aynı kutu içerisinde aynı rakam bulunmamalıdır.

Sudokunun İcadı

Sudoku’ yu 1984 yılında Japon Maki Kaji keşfetmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Sudoku Nedir? Sudoku Nasıl Oynanır? Sudokuyu Kim Bulmuştur?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir