Ana Sayfa » İslam » Fitre Kimlere Verilir? Fitre Kimlere Verilmez?

Fitre Kimlere Verilir? Fitre Kimlere Verilmez?

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Fitre Kimlere Verilir? Fitre Kimlere Verilmez? ” başlıklı yazımızda Fitre zekatının kimlere verileceği, Fitre zekatının kimlere verilemeyeceği, mezheplere göre fetva farklılıkları, kimlerin fitre zekatı vermesi gerektiği ve fıtır sadakasının hangi fakirlere verilmesi gerektiği hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Fitre Zekatının Verileceği ve Verilmeyeceği Kimseler

Fıtır sadakasının sarf yerleri ile zekâtın sarf yerlerinin aynı olduğu hususunda fakihler görüş birliği içindedirler. Buna göre, zekât verilemeyen kimselere fitre de verilemez. Şu kadar var ki, gayri müslimlere zekât verilemeyeceği noktasında bilginler ittifak etmiş olmakla birlikte, Ebû Hanîfe’ye göre İslâm ülkesi vatandaşı olan Ehl-i kitaba (zimmî) fitre verilebilir. Ebû Yûsuf’a ve fakihlerin çoğunluğuna göre ise zimmîye fitre verilemez. Hanefî mezhebinde Ebû Yûsuf’un görüşü fetvada esas alınmıştır.

Ayrıca bakınız: Fitre Nedir? Fitre Ne Demektir?

oruç

Kendilerine fitre verilemeyecek kişiler şunlardır: Dinen zengin sayılanlar, fitre yükümlüsünün zevcesi, usulü (ana-babası, dede ve nineleri), fürûu (çocukları ve torunları), bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Zenginlik hakkında değişik ölçüler belirtilmiştir; Hanefîler’e göre, artıcı nitelikte olsun olmasın nisab miktarı malı olan kişiye fitre verilemez.

Sponsorlu Bağlantılar

Fitre verilirken, mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere, uzakta otursalar da fakir akrabalara, iyi ahlâk sahibi ve geliri giderini karşılayamayanlara öncelik verilmelidir.

Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir. Ayrıca birçok kişi de fitrelerini bir fakire verebilirler.

Kaynak: Diyanet

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Fitre Kimlere Verilir? Fitre Kimlere Verilmez?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.