Ana Sayfa » Kimya » Pastörize Nedir? Pastörize Ne Demektir? Pastörize İşlemi

Pastörize Nedir? Pastörize Ne Demektir? Pastörize İşlemi

Sponsorlu Bağlantılar

Pastörize işlemi nedir, Pastörize işlemi nasıl yapılır, Pastörize nedir, Pastörize hangi aşamalardan geçirilir, Pastörize işleminde hangi aşamalar vardır.

Pastörize Nedir?

Pastörizasyon, zararlı bakterilerden arındırılmak istenilen yiyecek ya da içeceklerin belli bir sıcaklığa kadar ısıtılarak temizlenmesidir. Burada seçilen sınır sıcaklık, besindeki proteinlerin bozulmasına sebep olmayacak derecede seçilir. Besin bu sıcaklığa kadar ısıtıldığında zararlı bakteriler kendilerini sıcaktan korumak için genellikle hücre duvarlarını kalınlaştırmaya, bazıları da spor haline gelmeye başlar. İşte tam bu noktada besinin sıcaklığı aniden düşürülür. Kendini sıcak ortama hazırlamış bakteriler de afallayarak aniden soğumuş ortama uyum sağlayamazlar, ve hücre duvarının parçalanması ile ölürler. Pastörizasyon Louis Pasteur’ün mikropları öldürme yönteminden yararlanılarak yapılmıştır.

pastörize süt

Pastorize pastörizasyon işleminden geçmiş maddeler için kullanılan bir sıfattır. Örneğin pastorize süt pasttorizasyon işleminden geçmiş süt demektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Pastörize Nedir? Pastörize Ne Demektir? Pastörize İşlemi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.