Ana Sayfa » Kimya » Sodyum Klorür (Yemek Tuzu) Nedir? Yemek Tuzu Nasıl Elde Edilir? Sodyum Klorür (NaCl) Nasıl Oluşur?

Sodyum Klorür (Yemek Tuzu) Nedir? Yemek Tuzu Nasıl Elde Edilir? Sodyum Klorür (NaCl) Nasıl Oluşur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sodyum Klorür ne demektir, Sodyum Klorür bileşenleri nelerdir, NaCl ne demektir, yemek tuzu nasıl yapılır, yemek tuzunun yapılışı, Sodyum Klorür formülü nedir.

Sodyum Klorür (Yemek Tuzu) Ne Demektir

Yemek tuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. İnsan dahil tüm canlıların besin kaynaklarından olan tuz, ticari bakımdan da önemli bir maddedir. Dünyanın her yerinde rastlanabilen sofra tuzu tarih boyunca önemli bir ihtiyaç ve ticaret maddesi olmuştur.

Besin maddesi olması dışında tuz; dericilikte, hayvan besiciliğinde, su yumuşatma sistemlerinde ve kimya sanayisinde yaygın olarak kullanılır.

sofra_tuzu-sodyum-klorür

Yemek Tuzu Bulunuşu

Sofra tuzu doğada, denizlerde çözünmüş halde, kaya tuzu şeklinde ve kurumuş iç denizlerin yataklarında bulunur. Henüz kurumamış tuz gölleri mevcuttur. Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan Tuz Gölü, Lut Gölü ve Amerika’daki bazı göller bu tür göllerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tuz Elde Etme Yöntemleri

Tuz üretimi bütün mineral çıkarma yöntemleri arasında hemen hemen en basit ve kolay olanıdır. Tuz elde etme yöntemlerinin en yaygın olanı, tuzla denilen göletlerde tuzlu suyun buharlaştırılmasıdır. Buharlaştırma yöntemi çoğunlukla kurak ve sıcak bölgelerde uygulanır, bu yol ile elde edilen tuzlarda ticari maksatlar için istenmeyen safsızlıklar olabilir. Yeni elde edilmiş bu tür tuzlarda tuz seven bazı mikroorganizmalar da bulunabilir. Bu mikroorganizmalar örneğin konservecilikte bazı yiyecek maddelerinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaya tuzundan da tuz elde edilebilir. Kaya tuzu, önemli tuz kaynaklarından biri olup, içerdiği safsızlıklara bağlı olarak saydam veya yarı saydam grimsi, beyaz, turuncu, sarı, pembe ve kahverengi olabilir. Kaya tuzu, az safsızlık ve yabancı maddeler içeren yataklarda yer altına galeriler açarak parçalar halinde çıkarılır. Çözelti madenciliği olarak adlandırılan bu yöntemde, safsızlıkların fazla olması durumunda açılan sondaj kuyularına sıcak su gönderilirek suda çözünen tuzlar bulamaç halinde dışarı alınır. Bu bulamaçın kristallendirilmesi için tava veya vakum yöntemleri kullanılır.

Tava Yöntemi

Bir tahta kapta dinlendirilen tuzlu suya magnezyum sülfatı çöktürmek için az miktarda kireç katılır. Sonra tava adı verilen buharlaştırma kabına gönderilir. Bu kabın alanı 80-100 m² olup, ocağın sıcak gazlarıyla ısıtılır. Burada önce magnezyum sülfat çöker ve alınır, daha sonra çöken tuz alınır. Alınan tuz tava üstündeki tahta davlumbaza serilir. Suyu tekrar tava içine akarken tuz da kurur. 100 m²lik bir tavada 75 °C’de 1200 kg kaba tuz, 80 °C’de 3000 kg orta ürün ve 95 °C’de 700 kg ince tuz elde edilir.

Vakum Yöntemi

Tava yönteminin yerini alan bu yöntemde tuzlu su vakum pompaları yardımıyla buharlaştırılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Sodyum Klorür (Yemek Tuzu) Nedir? Yemek Tuzu Nasıl Elde Edilir? Sodyum Klorür (NaCl) Nasıl Oluşur?" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (3)

  1. Rojda Dikme dedi ki:

    Ögretmenimin nasıl bir not verecegini bilmiyorum

  2. Rojda Dikme dedi ki:

    ♡♥★☆★♡♥★☆♡♥★■□○▪□○□■☆☆★♡★♡♡♥♡♡

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.