Ana Sayfa » Sağlık » Vücuttaki Kokain ve Esrar Vücuttan Nasıl ve Ne Kadar Zamanda Atılır?

Vücuttaki Kokain ve Esrar Vücuttan Nasıl ve Ne Kadar Zamanda Atılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Esrar ve kokain gibi uyuşturucu maddeler bağımlılık yapan ve insan hayatını günden güne bitiren bir zehirdir. Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımı oldukça düşmüştür. Bu uyuşturucu maddelerin bağımlısı olan insanlar mutlaka profesyonel yardımlar almak zorundalar. Peki bu esrar ve kokain gibi uyuşturucu maddeler nasıl bırakılır, kanımız ne kadar zaman sonra temizlenir, vücuttan ne zaman tamamen atılır, vücutta kalma süresi ne kadardır gibi soruların cevabı aşağıda mevcuttur.

Kokain Nedir?

Kokain Güney Amerika’daki And Dağlarında yetişen koka bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bölgedeki birçok yerli kabile halen hafif, uyarıcı bir etki amacıyla koka yaprakları çiğnemektedir. Bilim adamları kokaini bitkinin yapraklarından 1860 yılından kısa bir süre önce elde etmişlerdir.

esrar-kokain

Kokain hidroklorid (HCL) acı tatlı, beyaz, ince bir tozdur.Burundan çekildiğinde veya enjekte edildiğinde uyuşturur. “Crack” kokainin sigara gibi içilebilir küçük parçalar yada “kayalar” halindeki formuna verilen addır. Crack kokain HCL’nin amonyak veya sodyum bicarbonat (pişirme sodası) ve su ile karıştırılması ve ısıtılarak kokain alkoloidin “baz” karışımın tuzu (hidroklorid) ortaya çıkarılması sonucunda elde edilir. Bu işlem uyuşturucunun gerektiği gibi yanmasını ve daha fazla kokain içeren dumanın elde edilmesini sağlar. “Crack” Tanımı karışımın yakılarak içildiğinde çıkan kırılma seslerinden ortaya çıkmıştır.

Bulunabilirlik ve Kullanımı

Çoğu kullanıcı kokaini buruna çektiği gibi enjekte de edilebilir. Crack yakılarak içilir. Tütün içerisinde ve nargile kullanılır.
Kokain kullanımı, kalp atışını artırır, sahte enerji oluşumunu ortaya çıkarır ve geçici olarak kullanıcılara keyif, güven ve coşku vererek yorgunluğu azalttığı sanılır. Kokain’in efektlerinin süresi alım yoluna ve yoğunluğuna bağlıdır.

Crack maddesi yakılarak içildiğinde yüksek miktarda kokaini ciğerlere göndererek damardan enjekte edilmiş kadar kuvvetli bir etki yaratır. Bu efektler neredeyse hemen ortaya çıkar, çok şiddetlidir ve 5-10 dakika sürer.

Kullanım İşaretleri

Kokain veya crack kullanan bir kimse normal bir insandan daha enerjik gözükür, konuşur, sürekli kıpırdanır, ve normalden daha fazla çenesini sıkar. Aynı zamanda tetikte olurlar ve hep etraflarına bakarlar. Ortak fiziksel etkiler ağız kuruması, terleme, uyku ve iştah kaybıdır. Bunlarla beraber kalp atışı ve tansiyon da artar.

Sürekli kullanım davranış bozuklukları, rahatsızlık, paranoya ve hatta halüsinasyonlara yol açabilir. Bu efektler uyuşturucu vücuttan çıkana kadar yavaş yavaş azalır. Ağır kokain/crack kullanımının sonradan beliren etkileri kilo kaybı, depresyon, ve bitkinliktir.

Riskleri

Zamanla, kokaini her gün alan birçok kullanıcı uyuşturucuya karşı tolerans geliştirir, yani yarattığı etkileri yeniden yaşayabilmek için daha çok kullanmaya başlarlar. Kokain ve crakin etkilerinin kısa süreli olduğu da düşünülürse kullanıcı sürekli olarak ilk ulaştığı “sanalı” kovalar duruma gelir.

Felç, kalp krizi, ani krizler rapor edilmiş orataya çıkan durumlardır. Kalp hastası olan kişiler yüksek risk altındadır. Kokain / Crack maddesinin kronik, ağır kullanımı kilo kaybı, cinsel problemler, tutarsız düşünme, aşırı değişken ruh hali, paranoya, saldırganlık ve psikoz gibi şikayetler doğurabilir. Bir çok bu gibi kullanıcı fiziksel olarak tükenmiş, olur böylece hastalıklara karşı savunmasızdırlar yani bağışıklık sistemleri zayıflamış insanlardır.

Kokainin buruna sürekli çekilmesi burun zarlarının hasar görmesine sebep olur. Kokain/Crack’in yakılarak içilmesi ciğerlere hasar verir ve hızla artan emme kapasitesiyle birlikte daha fazla kullanıma neden olur. Kokainin enjekte edilmesinin bir çok ciddi riski vardır. Kokainin kan sistemine karışmasına ek olarak, enjektör veya diğer enjeksiyon araçları paylaşıldığında kullanıcılar HIV enfeksiyonu/AIDS ve/veya Hepatit B ve C virüslerine karşı savunmasız hale gelirler.

Kokain ve Esrar Vücuttan Ne Kadar Zamanda Atılır?

Esrar gibi uyuşturucu maddelerin vücuttan tamamen atılma süresi ; alınan uyuşturucunun cinsine ve dozuna göre değişmektedir. 20 günlük bir süre içerisinde uyuşturucu madde vücuttan atılır..

Sponsorlu Bağlantılar

uyuşturucu madde alımının saç telleri üzerindeki etki süresi ise ; alınan maddenin cinsine  miktarına  alınış şekline  alınış süresine  kalitesine ve dozuna bağlı olmakla birlikte en az 6 aydan başlar  30 yıla kadar devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Kan örneklerinde ortaya çıkma süresi ise kısadır.

Ancak  saç ve kıllarda uyuşturucu maddeler tutulduğu için ; eğer kreminal inceleme yapılıp saç ve kılları incelenecek olursa  uyuşturucu kullanmış olduğu tespit edilecektir.

Umarım en kısa zamanda bu zararlı alışkanlığı bırakırsınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Vücuttaki Kokain ve Esrar Vücuttan Nasıl ve Ne Kadar Zamanda Atılır?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.