Ana Sayfa » Sözlük » Adaptasyon Nedir? Adaptasyon Ne Demektir? Anlamı

Adaptasyon Nedir? Adaptasyon Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Adaptasyon Nedir? Adaptasyon Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Adaptasyon nedir, Adaptasyon ne demektir, Adaptasyon kelimesinin tanımı, Adaptasyon kelimesinin eş anlamlısı, Adaptasyon kelimesinin ingilizce karşılıkları, Adaptasyon ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Adaptasyon hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Adaptasyon Tanımı

Adaptasyon kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Adaptasyon kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Uyarlama

Adaptasyon Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Adaptasyon kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Adaptasyon – Uyarlama

Adaptasyon kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Adaptasyon kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Adaptasyon İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Adaptasyon kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Adaptasyon kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

adaptasyon

Adaptasyon İle İlgili Birleşik Sözler

Adaptasyon kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Adaptasyon kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Adaptasyon İngilizcesi

Adaptasyon kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Adaptasyon – adaptation

Adaptasyon Hakkında Detaylı Bilgi

Adaptasyon veya uyum, doğal seleksiyonda (doğal seçilim) başarılı olmuş, ona sahip olan organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu kılan bir özelliktir. Sıfat olarak, yani böylesi bir özelliği tarif etmek için, adaptif (uyabilen) terimi kullanılır.

Adaptasyon, canlıların ortamlarında başarılı bir şekilde yaşamasını sağlayan kalıtsal değişikliktir. Adaptasyon, yapısal, davranışsal, veya fizyolojikolabilir. Yapısal adaptasyonlara örnek olarak, deri rengi, vücut şekli, vücut örtüsü verilebilir. Davranışsal adaptasyon için fototropizma örnek verilebilir. Fizyolojik adaptasyonlara örnek olarak bir zehir üretmek, sümük salgılamak, homeostaz gibi biyokimyasal yollar veya sistemler gösterilebilir.

Adaptasyon, doğal seçilimle seçilmiş özelliklerdir. Adaptif özelliği belirleyen genetik temel, çevre yüzünden oluşmaz; genetik varyant önceden de vardır ve onu taşıyan bireye bir avantaj sağlaması yüzünden bulunur. Genetik varyantların önceden var olduğunun ilk deneysel kanıtı Luria andDelbrück tarafından gösterilmiştir. Bu araştırmacılar, sendelenim testi (İng. fluctation test) ile Escherichia coli bakterisinde meydana gelen rastgele değişikliklerin nasıl antibiyotik direncine yol açtığını gösterdiler.

Çevrelerine yeterince uyum sağlayıcı adaptasyonlara sahip olmayan organizmalar ya bulundukları ortamdan gitmek zorunda kalırlar ya da soyları tükenir. Bu bağlamda soy tükenmesi terimi, ölüm hızının doğum hızından daha fazla olması sonucu, zaman içinde bu türün yok olması demektir.

Bunun zıt anlamlısı seçilimdir, yani adaptif özelliği taşıyan bireylerin doğum oranının, bu özelliği taşımayanlara kıyasla daha yüksek olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Canlılarda görülen bazı özelliklerin bariz adaptif amaçları olmasına karşın, çoğu özelliğin mecudiyetinin nedeni belli değildir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir: bir özellik eskiden yararlı olmasına rağmen artık olmayabilir; bir özelliğin faydası vardır ama bu henüz bilinmiyordur; özellik başka bir özelliğe bağlı olarak faydalıdır (Spandrel olgusu). Bu gözlem iki temel ilkenin altını çizer: genetik varyantlar rasgele meydana gelir ve bir canlının çevresi sürekli bir değişim içinde olduğu için adaptasyonların yararlılığı da gelip geçicidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir özelliğin adaptif olması, yani bir organizmanın evrimsel uyumunu artırır nitelikte olması, onun her zaman öyle olacağını gerektirmeyebilir. Bir organizmanın evrimsel geçmişinin bir noktasında bir özellik adaptif olmuş olabilir, ama organizmanın ortamı veya ekolojik nişi zaman içinde değiştiği için, bir adaptasyon gereksiz ve hatta bir rahatsızlık kaynağı bir hale gelebilir. Bu tür adaptasyonlara vestigial denir.

Bir karşı-adaptasyon, başka bir adaptasyonun neden olduğu seçici baskı sonucu ortaya çıkmış bir adaptasyondur. Bu olgu, evrimsel silahlanma yarışında görülür, bir türü avantajlı kılan bir özellik, başka bir türde oluşup yayılan bir özellik sonucu etkisini kaybeder.Çevre şartlarıyla adaptasyon doğru orantılıdır.

Adaptasyon ve Aklimasyon

“Adaptasyon” terimi bazen tek bir organizmanın yaşamı sırasında ortamına daha uyumlu olmak için meydana gelen bir değişiklik için kullanılır. Ancak, bu olguya daha spesifik olarak aklimasyonveya aklimatizasyon denir. Aklimasyon (iklimlenme) titreme gibi kısa vadeli bir tepkidir, aklimatizasyon (iklime uyum) ise güneşten derinin kararması gibi uzun vadelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Adaptasyon Nedir? Adaptasyon Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.