Ana Sayfa » Sözlük » Carpe Diem Nedir? Carpe Diem Ne Demektir? Carpe Diem Kelime Anlamı

Carpe Diem Nedir? Carpe Diem Ne Demektir? Carpe Diem Kelime Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Carpe Diem Nedir? Carpe Diem Ne Demektir? Carpe Diem Kelime Anlamı” başlıklı yazımızda Carpe Diem nedir, Carpe Diem ne demektir, Carpe Diem kelimesinin tanımı, Carpe Diem kelime anlamı gibi Carpe Diem hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Carpe Diem Tanımı

Carpe diem, Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius’un bir dizesinde geçen (Od’lar I, xi?) gününü gün etzamanın tadını çıkargünü yakalaanı yaşaveya günü yaşa gibi anlamlardaki özdeyiş. Bu özdeyiş hazcı felsefenin bir savunusu gibi gözükse de aslında gelecek hakkında endişelenmek yerine yaşanılan anın değerine vurgulamak için yapılan bir uyarıdır.

Carpe Diem

XIX. yüzyıl başlarında Byron’ın yapıtlarında sık sık geçen “günü yakala” (seize the day), deneyimdeki hazzı, yaşanmış yaşanmıştaki önemi gözden kaçırmamayı salık verir. Kimi Hıristiyan manzumelerindeyse “günü anlamlı yaşa” anlamında kullanılan özdeyiş, insanların bedenlerini uykuya hazırlamak yerine, ruhlarını ölüme hazırlamaları gerektiğini vurgulama konusunda örtük bir uyarı barındırır. Yarının (geleceğin) ne olacağı bilinmediği için, içinde bulunulan zamanın kıymetinin bilinmesi, yarına (geleceğe) mümkün olduğunca az güvenilmesi gerektiği vurgusu var.

Bu sözün çok geçtiği Ölü Ozanlar Derneği filminde “Sadece bir tane hayatınız var ve şimdi yapmayacaksınız da ölünce mi yapacaksınız?” ifadeleri ile anın değerinin bilinip ona göre hareket edilmesi gerektiği anlatıyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Carpe Diem Nedir? Carpe Diem Ne Demektir? Carpe Diem Kelime Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.