Ana Sayfa » Sözlük » CRM Nedir? CRM Ne Demektir? CRM Kelime Anlamı

CRM Nedir? CRM Ne Demektir? CRM Kelime Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “CRM Nedir? CRM Ne Demektir? CRM Kelime Anlamı” başlıklı yazımızda CRM nedir, CRM ne demektir, CRM kelimesinin tanımı, CRM amacı gibi CRM hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

CRM Tanımı

CRM : “Customer Relationship Management” yani “Müşteri İlişkileri Yönetimi”. CRM’ in görevlerini müşteriyi tanımak, müşteri ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmetler ve ürünler geliştirmek ve bu bilginin organizasyon içinde paylaşılması olarak tanımlayabiliriz. Bu eskiden de yapılan bir şeydi ama artık bilgiye ulaşmak çok daha kolay. O bilgiyi işleyip ona göre ürün geliştirmek mümkün. Çok büyük kitlelere yönelik olarak birebir pazarlama ihtiyacı bugün ortaya çıktığı için bunu yapabilecek teknolojiler mevcut.

Bir başka deyişle CRM, “Doğru mal ya da hizmeti, doğru müşteriye, doğru zamanda ve fiyatla doğru noktada sunmaktır” şeklinde tanımlanabilir. Bu tanımdaki dikkate değer ifade “doğru” sözcüğüdür. Klasik anlayışta yer alan, en düşük maliyet, en çok müşteri, her iletişim noktası, vb. hususlar yerine “doğru” tabiri kullanılmıştır.

crm

CRM uygulamaları, firmaların mevcut müşteriler ile sürdürdükleri ilişkiyi geliştirmek, yeni müşteriler kazanmak ve tüm müşterilerin elde tutulmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. CRM uygulamaları, çağrı merkezleri gibi günümüzde yaygın olarak oluşturulmaya çalışılan hizmet noktalarında da başarıyla kullanılmaktadır. İnternet ile bütün dünyaya, extranet ile iş ortakları ve kuruma özel dağıtım kanallarında, kurum içinde ise intranetlerde 7 gün 24 saat kullanılabilmektedir. Bu sayede verimli organizasyonların kurulması ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"CRM Nedir? CRM Ne Demektir? CRM Kelime Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.